Κροατία-Λετονία 5-0: Περίπατος και επίδειξη δύναμης (Highlights)

Η Κροατία πέτυχε τη 2η νίκη της σε τρεις αγώνες για τον 4ο όμιλο της προκριματικής φάσης του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος με σκορ 5-0 και αντίπαλο τη Λετονία.

ΟΙ Κροάτες ήταν κυρίαρχοι από το πρώτο λεπτό του αγώνα και ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό και την πρώτη τους τελική προσπάθεια με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πέτκοβιτς.

Ο Ιβάνουσετς στο 13′ πέτυχε το 2-0 για την ομάδα του Ντάλιτς που είχε εξαιρετικό επιθετικό ρυθμό μέχρι το 25ο λεπτό του πρώτου μέρους. Το σκορ του ημιχρόνου (3-0) διαμόρφωσε με το δεύτερο γκολ του ο Πέτκοβιτς μετά από εξαιρετική ενέργεια και ασίστ του Πέρισιτς.

Ανάλογη ήαν η εικόνα στην επανάληψη με την Κροατία να βρίσκει δύο ακόμη τέρματα. Πρώτα με τον Κράμαριτς στο 68ο και στη συνέχεια με τον Πάσαλιτς στο 78ο λεπτό. Ο Μόντριτς είχε δοκάρι στο 48′.