Ελβετία – Ρουμανία 2-2: Μπλακ άουτ στο φινάλε (hls)

Η Ρουμανία με δύο γκολ του Μιχάιλα στο φινάλε κατάφερε να φύγει με σπουδαίο βαθμό από τη Λουκέρνη.

Στην κορυφή του ομίλου με 10 βαθμούς η ομάδα του Μουράτ Γιακίν, ακολουθεί η Ρουμανία με 8 και αήττητη. Οι Ελβετοί δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο που κατάφεραν να βάλουν δύο γκολ με τον νέο τους αστέρι. Ο Ζεκί Αμπντούνι, επιθετικός της Βασιλείας πέτυχε και τα δύο γκολ μέσα σε 13 λεπτά για να διαμορφώσει το σκορ του πρώτου μέρους. Ο 21χρονος σκόραρε στο 28ο λεπτό (1-0) και λίγο αργότερα μετά από εξαιρετική ασίστ του Σακίρι έκλεισε το αποτέλεσμα του ημιχρόνου (2-0, 41ο λεπτό). Ο Αμπντούνι με πατέρα Τούρκο και μητέρα Τυνήσια έφτασε τα 5 γκολ σε 5 συμμετοχές με την Εθνική.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ελβετία έριξε ρυθμούς. Σακίρι και Σο έφτασαν κοντά στο 3-0, αλλά η Ρουμανία είχε άλλη άποψη. Ο Ιορντανέσκου έριξε από τον πάγκο τον Μιχάιλα και βρήκε δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά! Στο 89ο λεπτό με φοβερό βολέ στη κίνηση μείωσε (2-1) και στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (92ο λεπτό, 22). Η Ελβετία παραλίγο να ξαναπάρει το προβάδισμα με τον Μπισλίμι όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Μολντοβάν!