Σλοβενία-Σαν Μαρίνο 2-0: Είχε και την τύχη με το μέρος της (hls)

Τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδι πέτυχε η Σλοβενία, η οποία στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής στον 8ο όμιλο επιβλήθηκε 2-0 του Σαν Μαρίνο στη Λιουμπλιάνα.

Όπως αναμενόταν η Σλοβενία είχε τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού και τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 72% κατοχή, είχε 14 τελικές, δοκάρι με τον Μπιόλ στο 21ο λεπτό, οχτώ κερδισμένα κόρνερ, αλλά το γκολ δεν ήρθε παρά τις προσπάθειες των δύο άσων του Παναθηναϊκού, του Τσέριν και του Βέρμπιτς, που μαζί με τον Ζάιτς μονοπώλησαν τις επιθέσεις για την ομάδα του Ματίαζ Κεκ σε αυτό το διάστημα.

Ότι δεν κατάφερε με οργανωμένες επιθέσεις το κατάφερε με τη βοήθεια της τύχης η Σλοβενία. Στο 56ο λεπτό ο Ζάιτς επιχείρησε το σουτ η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο βρήκε στο στήθος του Σέσκο και κατέληξε στα δίχτυα. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Βίποτνικ έκανε τη σέντρα και άθελα του ο 41χρονος Ντι Μάιο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 2-0. Έκτη νίκη σε ισάριθμα ματς για τη Σλοβενία απέναντι στο Σαν Μαρίνο, χωρίς μάλιστα να έχει δεχτεί γκολ.