Ο Μουρίνιο έλυσε τα μάγια…

Στους "8" του Champions League μετά από 7 χρόνια προκρίθηκε η Ρεάλ, που νίκησε 3-0 τη Λιόν στη Μαδρίτη.

Στους “8” του Champions League μετά από 7 χρόνια προκρίθηκε και πάλι η Ρεάλ, που νίκησε 3-0 τη Λιόν στη Μαδρίτη.

Οι “μερένχες” έφτασαν σχετικά εύκολα στη νίκη, την πρώτη τους μετά από 8 αναμετρήσεις με τη Λιόν και πήραν το “εισιτήριο” για την προημιτελική φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης για πρώτη φορά μετά από 7 χρόνια, παίρνοντας παράλληλα… εκδίκηση για τον περυσινό αποκλεισμό τους από τους Γάλλους.

Δεν έχει δεχθεί ούτε γκολ

Η Ρεάλ του… Μουρίνιο, που αν μη τι άλλο έχει περισσότερη σταθερότητα από την ομάδα των προηγούμενων ετών, δεν είχε δεχθεί ούτε γκολ στις φετινές αναμετρήσεις της στη Μαδρίτη για τους ομίλους και αυτός ήταν ο πρώτος στόχος της και στον επαναληπτικό του “Μπερναμπέου”. Τον πέτυχε, όπως και τον δεύτερο, τη νίκη, δείχνοντας τις… προθέσεις της από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού.

Οι “μερένχες” απέίλησαν στο 4′ με μια χαμένη διπλή ευκαιρία των Οζίλ και Μαρσέλο, ενώ στη συνέχεια πήρε τη σκυτάλη ο Ρονάλντο, που είχε δύο καλές προσπάθειες στο 17′ με κεφαλιά και στο 27′ με σουτ. Αυτός που άνοιξε το σκορ ήταν ο Μαρσέλο στο 37′, μετά από συνδυασμό με τον Ρονάλντο και ατομική προσπάθεια, που τελείωσε με ένα αριστερό πλασέ.

Η Ρεάλ “χτύπησε” σε καίριο χρονικό σημείο κι ενώ στο 41′ ο Μπενζεμά έχασε μοναδική ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.

Ο Μπενζεμά “κλείδωσε” την πρόκριση

Ότι δεν κατάφερε ο Γάλλος επιθετικός στο φινάλε του πρώτου μέρους, το πέτυχε στο 66′. Η “βασίλισσα” είχε τον έλεγχο του αγώνα, αλλά χρειάστηκε ένα λάθος των κεντρικών αμυντικών της Λιόν στο 66′, το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Μπενζεμά, πλάσαρε τον Γιορίς και έκανε το 2-0, με το 6ο γκολ του στο φετινό Champions League κόντρα στην ομάδα, την οποία ξεκίνησε την καριέρα του.

Τα πάντα είχαν πια τελειώσει στο “Μπερναμπέου”, ο Μουρίνιο απέσυρε εν μέσω αποθέωσης τον Κριστιάνο Ρονάλντο, που προερχόταν από τραυματισμό και το… κερασάκι στην τούρτα της πρόκρισης των Μαδριλένων έβαλε ο Ντι Μαρία στο 76′. Ο Οζίλ βρήκε με κεφαλιά πάσα τον Αργεντίνο, ο οποίος πλάσαρε ιδανικά πάνω από τον Γιορίς και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Η εξέλιξη του αγώνα

90’+3: Λήξη του αγώνα

84′: Ο Μουρίνιο “κλείνει” τις αλλαγές του, με τον Λασανά Ντιαρά στη θέση του Μπενζεμά

80′: Τελευταία αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, με τον Πιάνιτς να περνάει στη θέση του Ντελγάδο

78′: Δεύτερη αλλαγή για τη Ρεάλ, με τον Γκρανέρο να αντικαθιστά τον Ντι Μαρία

76′: ΓΚΟΟΟΛ (2-0): Ο Οζίλ με κεφαλιά πάσα έβγαλε τετ α τετ με τον Γιορίς τον Ντι Μαρία, που πλάσαρε ψύχραιμα και έκανε το 3-0

74′: Αλλαγή για τη Ρεάλ, ο Αντεμπαγιόρ στη θέση του Ρονάλντο

69′: Δεύτερη αλλαγή για τη Λιόν, ο Πιέ στη θέση του Γκουρκίφ

66′: ΓΚΟΟΟΛ (2-0): Ο Μπενζεμά εκμεταλλεύτηκε τη λάθος εκτίμηση των αμυντικών της Λιόν μετά τη βαθιά μπαλιά του Μαρσέλο, βγήκε μόνος του απέναντι από τον Γιορίς και δεν δυσκολεύτηκε να πετύχει το 2-0

55′: Ο Γιορίς ήταν σε ετοιμότητα στο απευθείας φάουλ του Οζίλ από θέση δεξιά έξω από την περιοχή

54′: Κίτρινη κάρτα στον Σισοκό για φάουλ στον Ράμος

46′: Αλλαγή στην ανάπαυλα για τη Λιόν, με τον Γκομίς να περνάει στη θέση του Μπριάν

46′: Έναρξη του δεύτερου μέρους

45’+1′: Τέλος του πρώτου ημιχρόνου

41′: Μεγάλη ευκαιρία για τη “βασίλισσα” να διπλασιάσει τα τέρματά της, με τον Μπενζεμά να σουτάρει από το ύψος του πέναλτι μετά από πάσα του Μαρσέλο και τον Γιορίς να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ

38′: Κίτρινη κάρτα στον Γκουρκίφ

37′: ΓΚΟΟΟΛ (1-0): Ο Μαρσέλο έκανε το “1-2” με τον Ρονάλντο, μπήκε στην περιοχή από αριστερά, έκοψε την μπάλα, αδειάζοντας τους αμυντικούς της Λιόν και με αριστερό πλασέ την έστειλε στα δίχτυα του Γιορίς, που της άλλαξε πορεία, αλλά όχι όσο θα έπρεπε

30′: Κίτρινη κάρτα στον Καρβάλιο

27′: Δυνατό δεξί σουτ του Ρονάλντο από αριστερά στην περιοχή, ο Γιορίς απέκρουσε την μπάλα

21′: Πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους, με το σουτ του Ντελγάδο να βρίσκει σε ετοιμότητα τον Κασίγιας

17′: Εκτέλεση φάουλ του Αλόνσο από αριστερά, ο Ρονάλντο έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Γιορίς μπλόκαρε την μπάλα με άνεση

9′: Κίτρινη κάρτα στον Πέπε για φάουλ στον Γκουρκίφ

4′: Πρώτη διπλή χαμένη ευκαιρία για τη Ρεάλ, με τον Γιορίς να λέει “όχι” στις προσπάθειες των Οζίλ και Μαρσέλο

1′: Έναρξη της αναμέτρησης

Γήπεδο: “Σαντιάγο Μπερναμπέου”
Διαιτητής: Νταμίρ Σκόμινα
Βοηθοί: Πρίμοζ Αρχάρ, Μάρκο Στάντσιν
4ος διαιτητής: Ματέι Γιουγκ

ΡΕΑΛ (Ζοσέ Μουρίνιο): Κασίγιας,Ράμος, Πέπε, Καρβάλιο, Μαρσέλο, Αλόνσο, Κεντίρα, Ντι Μαρία (78′ Γκρανέρο), Ρονάλντο (74′ Αντεμπαγιόρ), Οζίλ, Μπενζεμά (84′ Λ. Ντιαρά)
Στον πάγκο: Αντάν, Κανάλες, Αρμπελόα, Αλμπιόλ

ΛΙΟΝ (Κλοντ Πιέλ): Γιορίς, Ρεβεγιέρ, Κρις, Λόβρεν, Σισοκό, Τουλαλάν, Γκουρκίφ (69′ Γκουρκίφ), Κάλστρομ, Μπριάν (46′ Γκομίς), Ντελγάδο (80′ Πιάνιτς), Λισάντρο
Στον πάγκο: Βερκούτρ, Ντιακατέ, Κολοτζιέτζακ, Γκοναλόν