Ισοπαλία χωρίς κόστος για την Μπενφίκα

Η Μπενφίκα αντιμετώπισε την Αστάνα στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ και αρκέστηκε στο βαθμό της ισοπαλίας (2-2), ο οποίος ωστόσο τη διατήρησε στην πρώτη θέση του ομίλου.

Μία «στροφή» πριν το τέλος των ομίλων στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση οι «αετοί» τα βρήκαν σκούρα κόντρα στην πρωτάρα Αστάνα.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 19ο λεπτό με τον Τουμάσι ενώ ένα λεπτό μετά τη συμπλήρωση του πρώτου μισαώρου διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Άνισιτς.

Ωστόσο, πριν τη λήξη του πρώτου μέρους οι Πορτογάλοι κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 με τον Χιμένεζ στο 40ο λεπτό ενώ το τελικό 2-2 διαμόρφωσε στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 72ο λεπτό και πάλι ο Χιμένεζ.

Με αυτό το βαθμό η Μπενφίκα έφτασε τους δέκα βαθμούς και παρέμεινε στην πρώτη θέση του τρίτου ομίλου ενώ η Αστάνα έφτασε τους τρεις πόντους παραμένοντας στην τελευταία θέση.