Μουκόκο: Ο νεότερος παίκτης στο Champions League

Ο Γιουσουφά Μουκόκου έγινε ο νεότερος ποδοσφαιριστής που εμφανίζεται στο Champions League σε ηλικία 16 ετών 18 ημερών!

Ο Γιουσουφά Μουκόκου έγινε ο νεότερος ποδοσφαιριστής που εμφανίζεται στο Champions League σε ηλικία 16 ετών 18 ημερών! Ο Καμερουνέζος έσπασε το ρεκόρ του Σελεστίν Μπαμπαγιάρο που είχε κάνει ντεμπούτο στην διοργάνωση με την φανέλα της Άντερλεχτ σε ηλικία 16 ετών και 85 ημερών.

Ο νεαρός επιθετικός που πήρε τις ευκαιρίες του στο πρωτάθλημα από τον Λουσιάν Φαβρ, μετρώντας 72 λεπτά συμμετοχής ερχόμενος από τον πάγκο σε τρία παιχνίδια, κατάφερε να πείσει τον Ελβετό προπονητή να τον χρησιμοποιήσει για πρώτη φορά στην Ευρώπη παίζοντας απέναντι στη Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη για 32 λεπτά, ξανά από τον πάγκο.

Ο Καμερουνέζος επιθετικός μάλιστα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στο 58ο λεπτό στη θέση του Πάσλακ με την Μπορούσια να βρίσκεται πίσω στο σκορ (1-0). Η Βεστφαλοί γύρισαν το παιχνίδι με τα γκολ των Πίστσεκ (68′) και Βιτσελ (78′) και πανηγύρισαν την πρόκριση στους ’16’.