3ος Όμιλος: Ματσάρα (3-3) στο Ζάγκρεμπ (video)

Η Ντινάμο ήταν μπροστά στο σκορ (3-1 στο 89'), η Σαχτάρ όμως με δύο γκολ στις καθυστερήσεις πήρε την ισοπαλία.

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που έγινε στο “Μάξιμιρ” στο Ζάγκρεμπ, η Νντινάμο αναδείχτηκε ισόπαλη (3-3) με τη Σαχτάρ παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 3-1 στο 89’!

Η Σαχτάρ έβαλε δύο γκολ στις καθυστερήσεις και έχουν το προβάδισμα στην ισοβαθμία, στη μάχη της 2ης θέσης.

Ηταν η βραδιά των ισοπαλιών στον 3ο Όμιλο καθώς ισόπαλες αναδείχτηκαν (δείτε εδώ) και η Αταλάντα με τη Μάντσεστερ Σίτι.

Και το -επίσης- εκπληκτικό είναι ότι το πέναλτι με το οποίο στο 90’+8′ ισοφάρισε σε 3-3 η Σαχτάρ το κέρδισε ο προωθημένος τερμαστοφύλακάς της, ο Πιάτοβ από τον Τεοφίλ-Κατρίν! Το πέναλτι υποδείχτηκε αφού έγινε και έλεγχος VAR.

Οι δύο ομάδες στο πρώτο παιχνίδι πριν από δύο εβδομάδες αναδείχτηκαν πάλι ισόπαλες με 2-2.

Τι έγινε σε αυτό το παιχνίδι

Η Σαχτάρ έκανε το 0-1 στο 13′ με τον Πάτρικ.

Η Ντινάμο έκανε το 1-1 στο 25′ με την κεφαλιά του Πέτκοβιτς και το 1-1 ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Αποβολές

Οι δύο ομάδες έμειναν με 10 παίκτες μέσα σε διάστημα 5 λεπτών. Αρχικά, στο 74′ η Ντινάμο έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Μόρο και στο 79′ ήταν η σειρά της Σαχτάρ να μείνει με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Μάρλος.

Συνέχεια με γκολ

Στο 83′ με πλασέ του Ιβανούσετς έγινε 2-1 και στο 89′ από λάθος του Πιάτοβ το 3-1 με τον Αντέμι.

Ο Μοράες με κεφάλιά έκανε το 3-2 στο 90’+3′ και μετά ήρθε η φάση με το πέναλτι στο 90’+8′ στο οποίο ευστόχησε ο Ματέους Τετέ για το τελικό 3-3.

Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Νέναντ Μπιέλιτσα): Λιβάκοβιτς, Ντιλάβερ, Πέριτς, Τεοφίλ-Κατρίν, Λέοβατς, Μόρο, Αντέμι, Στογιάνοβιτς (72′ Ιβανούσετς), Ολμο, Ορσιτς (77′ Γκίρα), Πέτκοβιτς.

Σαχτάρ (Λουίς Κάστρο): Πιάτοβ, Ντοντό, Κριβτσόβ, Ματβιένκο (86′ Ντεντίνιο), Ισμαΐλι, Στεπανένκο, Αλαν Πάτρικ (84′ Ματέους Τετέ), Κοβαλένκο, Μάρλος, Τάισον, Μοράες.