Ρεάλ Μαδρίτης: Κι όμως το ξανάκανε, επιστρέφει ο “εφιάλτης” της Σίτι (video)

Άλλη μια απίθανη ανατροπή της "Βασίλισσας" απέναντι στην ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης έχει την πιο “βαριά” φανέλα στην Ευρώπη. Το απέδειξε για άλλη μια φορά στον αγώνα απέναντι στην Μάντσεστερ Σίτι για τον πρώτο προημιτελικό του UEFA Champions League.

Παρά τη γκολάρα του Μπερνάρντο Σίλβα στο δεύτερο λεπτό, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ και με αυτογκόλ του Ντίας μετά το σουτ του Καμαβίγκα και τέρμα του Ροντρίγκο προηγείται με 2-1. Συνολικά χρειάστηκαν 113 δευτερόλεπτα για τη “Βασίλισσα” να γυρίσει το 0-1 σε 2-1. Έτσι, οι μνήμες των “Πολιτών” γύρισαν πίσω σε ένα παιχνίδι που δεν θέλουν να θυμούνται.

Στις 4 Μαΐου του 2022, στον δεύτερο ημιτελικό της διοργάνωσης, η Μάντσεστερ Σίτι ταξίδεψε στη Μαδρίτη για να υπερασπιστεί το 4-3 του πρώτου αγώνα στο Έτιχαντ και μάλιστα είχε προηγηθεί με γκολ του Μάχρεζ στο 73′. Κι όμως, με δύο γκολ του Ροντρίγκο σε συνολικά 90 δευτερόλεπτα ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ και έστειλε το παιχνίδι στη παράταση, όπου και προκρίθηκε με εύστοχη εκτέλεση του Μπενζεμά.