Αντβέρπ – Πόρτο 1-4 : Το Βελγικο “θαύμα” άντεξε για ένα ημίχρονο (Highlights)

Επιβλητική στο 2ο ημίχρονο η Πόρτο νίκησε 4-1 στο Βέλγιο την Αντβέρπ η οποία προηγήθηκε στο 37' με τον Γιουσούφ αλλά κατέρρευσε στην επανάληψη. Τρια γκολ των "δράκων" πέτυχε ο Εβανίλσον (46', 69'. 84') κι ένα ο Καναδός Εουστάκιο (54')

Για ένα ημίχρονο άντεξε το μικρό “θαύμα” της ομάδας του Φαν Μπόμελ. Η Αντβέρπ ήταν ανταγωνιστική και κατάφερε να προηγηθεί με τον Νιγηριανό Γιουσούφ στο 37′. Οι “Δράκοι” βρήκαν λύσεις από τον πάγκο και την λύτρωση στο πρόσωπο του Βραζιλιάνου Εβανίλσον που μπήκε ως αλλαγή στο ημίχρονο κι αμέσως έκανε τη διαφορά!

Η ισοφάριση στο πρώτο λεπτό της επανάληψης ήταν ένα κομβικό σημείο. Το 2ο γκολ της Πορτογαλικής ομάδας από τον Καναδό Εουστάκιο στο 54′ ουσιαστικά “έκοψε” τα πόδια των γηπεδούχων. Ο ευδιάθετος Εβανίλσον τους αποτέλειωσε με άλλα δύο γκολ ως το φινάλε διαμορφώνοντας το τελικό 1-4!