Πρώτη και καλύτερη

Η Ρόμα επικράτησε με 1-0 της Καραμπάγκ με σκόρερ τον Περότι και πήρε την πρώτη θέση στον 3ο όμιλο του Champions League στην ισοβαθμία με την Τσέλσι.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Εουσέμπιο Ντι Φραντσέσκο ήταν κυρίαρχη, αλλά με την Καραμπάγκ να απειλεί στις κόντρα επιθέσεις, δεν ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματική. Είναι χαρακτηριστικό πως οι δύο μεγαλύτερες ευκαιρίες χάθηκαν από τον Κώστα Μανωλά, μία με σουτ και μία κεφαλιά.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρόμα μπήκε με πολύ μεγαλύτερη ορμή έχοντας κλείσει για τα καλά τους φιλοξενούμενους και απειλώντας την αντίπαλη εστία σε κάθε επίθεση. Η υπεροχή αυτή καρποφόρισε στο 53΄με τον Περότι ο οποίος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ύστερα από απόκρουση του Σέχιτς σε πλασέ του Τζέκο.

Το γκολ αυτό ήταν αρκετό για να χαρίσει στην ιταλική ομάδα την πρόκριση που  συνδυάστηκε με την πρωτιά ύστερα από την ισοπαλία που παραχώρησε η Τσέλσι στην Ατλέτικο Μαδρίτης στο Λονδίνο.

Οι εντεκάδες

Ρόμα: Μπέκερ, Μανωλάς, Φάτσιο, Φλορέντσι, Κολάροφ, Ντε Ρόσι, Ναϊνγκολάν, Στρούτμαν, Ελ Σαραουΐ, Περότι, Τζέκο.

Καραμπάγκ: Σέχιτς, Γιουνουσάτζε, Ρζέζνιτζακ, Μεντβέντεφ, Γκουεριέρ, Καράγεφ, Ισμαΐλοφ, Μαντάτοφ, Αλμέιντα, Μίτσελ, Εντλοβού.