«Ομάδα της εβδομάδας» στην ΟΥΕΦΑ

Ο απόηχος της νίκης του Ολυμπιακού επί της Ατλέτικο Μαδρίτης συνεχίζεται στην ιστοσελίδα της ΟΥΕΦΑ, που έχρισε τους «ερυθρόλευκους» ως κορυφαία ομάδα στη στήλη της με τα «καλύτερα της εβδομάδας».

«Ο Ολυμπιακός μπορεί να έχασε την είσοδο στα προημιτελικά της περσινής σεζόν, αλλά είχε δύσκολο έργο στην έναρξη του πρώτου ομίλου απέναντι στην Ατλέτικο Μαδρίτης, φιναλίστ μερικούς μήνες πριν και φρέσκια από τη νίκη επί της Ρεάλ Μαδρίτης. Κανένα πρόβλημα: μέσα σε 31 λεπτά είχε ήδη προηγηθεί με 2-0 χάρη στα γκολ των Μαζουακού και Αφελάι. Παρ’ όλο που ο Μάντζουκιτς μείωσε, ο Κώστας Μήτρογλου πέτυχε το πρώτο του γκολ σε μία περίοδο 10 μηνών, που περιλάμβανε μία μεταγραφή στη Φούλαμ και τη συμμετοχή στο Μουντιάλ. Ο Αντουάν Γκριζμάν πέτυχε δεύτερο γκολ για τους φιλοξενούμενους, αλλά ο Ολυμπιακός νίκησε 3-2. ”Ξεβολέψαμε την Ατλέτικο, κάτι που συνήθως κάνει αυτή στους αντιπάλους της”, ανέφερε ο κόουτς Μίτσελ», γράφει το αφιέρωμα της ΟΥΕΦΑ, ποστάροντας και φωτογραφία από τον λογαριασμό Twitter του Ομάρ Ελαμπντελαουί από τα αποδυτήρια του «Γ. Καραϊσκάκης» μαζί με Μαζουακού, Αφελάι και Κασάμι.