Απίστευτο φινάλε με Κίεναστ (video)

Με ένα γκολ του Ρόμαν Κίεναστ, λίγα μόλις δευτερόλεπτα αφότου πάτησε χορτάρι, η Αούστρια Βιέννης μείωσε σε 2-3 και πήρε την πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ από την Ντιναμό Ζάγκρεμπ για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Έχοντας πανηγυρίσει τη νίκη με 2-0 στο Ζάγκρεμπ, η Αούστρια ήταν το αδιαφιλονίκητο φαβορί.

Κάτι που επιβεβαιώθηκε με το «καλημέρα» στο ματς, αφού μόλις στο 5′ ο Μάντερ έκανε το 1-0.

Παρόλα αυτά οι Κροάτες αντέδρασαν και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 2-1, ψάχνοντας ένα μόνο γκολ για να έχουν την πρόκριση στα χέρια τους. Ο Μπρόζοβιτς ισοφάρισε στο 33′ ενώ ο Φερνάντες δέκα λεπτά αργότερα έγραψε το 1-2.

Το πολυπόθητο τρίτο γκολ ήρθε στο 70ο λεπτό για την Ντιναμό, με δράστη τον Μπετσιράι και πλέον οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ικανοί για το… αδιανόητο, ιδιαίτερα μετά το 1-0 των Αυστριακών.

Παρόλα αυτά η τελευταία λέξη ανήκε στους γηπεδούχους και συγκεκριμένα στον Κίεναστ, που στο 82′ μείωσε σε 2-3, χαρίζοντας ουσιαστικά την πρόκριση στην ομάδα του, που θα βρεθεί για πρώτη φορά στην ιστορία της στους ομίλους της μεγαλύτερης διασυλλογικής διοργάνωσης.