Νίκη με Εφόρτ για τον Εργοτέλη

Με ένα γκολ του Εφόρτ στο 36ο λεπτό ο Εργοτέλης νίκησε με 1-0 τον Απόλλωνα Λάρισας στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 17ης αγωνιστικής στην 2η επαγγελματική κατηγορία.

Στο Παγκρήτιο η ομάδα του Ηρακλείου ήταν καλύτερη έχοντας πολλές ευκαιρίες για γκολ στο πρώτο ημίχρονο και στο φινάλε της αναμέτρησης.
Ο Αμερικανός επιθετικός είχε την ουσία με μια ωραία ενέργεια, αιφνιδιάζοντας τον γκολκίπερ Γκέκα με σουτ εκτός περιοχής και στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πιέσουν χωρίς λύσεις στην τελική προσπάθεια.
Στις καθυστερήσεις ο Μπαράτα έχασε μεγάλες ευκαιρίες για ένα ακόμη γκολ των γηπεδούχων