Έγινε… «Άγιαξ» στο φινάλε ο ΠΑΣ!

Με τρία γκολ μέσα σε 'έξι λεπτά, προς το φινάλε της αναμέτρησης (78'-84') ο ΠΑΣ Γιάννινα κατέβαλε τις αντιστάσεις του Απόλλωνα Καλαμαριάς. ΟΙ φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 71' λόγω αποβολής του Πορτουλίδη

Σε ένα παιχνίδι όπου ο ΠΑΣ Γιάννινα προσπαθούσε αλλά δεν ήταν εύκολο – έτσι όπως έπαιζε κι όπως τον αντιμετώπισε ο Απόλλων Καλαμαριάς – να αξιοποιήσει τα πλεονεκτήματά του, ήρθαν έστω κι αργά αυτές οι «χρυσές» λεπτομέρειες που όχι μόνον καθόρισαν το τελικό αποτέλεσμα αλλά χάρισαν στην «Άγιαξ» της Ηπείρου μια ευρεία νίκη η οποία ως το 78ο λεπτό έμοιαζε με κάτι εξαιρετικά δύσκολο.

Βέβαια, ο αγώνας διαρκεί για πάνω από 90 λεπτά, μαζί με τις όποιες καθυστερήσεις, και η ομάδα των Ιωαννίνων σε κανένα σημείο δεν έδειξε να χάνει τον έλεγχό του έστω κι αν δεν έπειθε με την απόδοσή του.

Σημείο «κλειδί», ασφαλώς η αποβολή του Πορτουλίδη με δεύτερη κίτρινη κάρτα που έφερε σε πιο παθητικό ρόλο του φιλοξενούμενους και περισσότερη πίεση στο ανασταλτικό τους κομμάτι.

Στο 78ο λεπτό ο Παμλίδης κατέβασε όμορφα, μέσα στη μεγάλη περιοχή και σούταρε με το αριστερό. Η μπάλα βρήκε το πρόσωπο ενός αμυντικού ίσα για να αλλάξει η πορεία της και να καταλήξει στα δίχτυα του Πολίτη.
Δεν πέρασαν δύο λεπτά κι ο Κριζμάν  με ενέργεια διαφορετικής ψυχολογίας, αφού κινήθηκε από τα αριστερά προς τον κάθετο άξονα, πέτυχε ένα ωραίο γκολ με σουτ εκτός περιοχής.
Το Γιαννιώτικο «ρεσιτάλ» ολοκληρώθηκε στο 84ο με  γκολ του Λέο όταν και διαμορφώθηκε το τελικό 3-0

Με αυτή τη νίκη ο ΠΑΣ Γιάννινα ανέβηκε στην 2η θέση με 11 πόντους στην ολοκλήρωση της 5ης αγωνιστικής, δύο λιγότερους από τον πρωτοπόρο Απόλλωνα Σμύρνης ενώ οι δύο ομάδες αναμετρώνται την ερχόμενη Κυριακή στη Ριζούπολη!