AΕΛ – Λεβαδειακός 2-2: Αγκαλιά με την άνοδο οι Βοιωτοί! (highlights)

Τι έγινε στους αγώνες playoff και playout, για τον Α' Όμιλο της Super League 2.

«Αγκαλιά» με την επάνοδο στη μεγάλη κατηγορία βρίσκεται ο Λεβαδειακός, ο οποίος με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά απέσπασε «χρυσή» ισοπαλία 2-2 από την ΑΕΛ στη Λάρισα, στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής των Play Off του Α΄ Ομίλου της Super League 2. Οι Βοιωτοί διατήρησαν το +7 στην κορυφή, πέντε αγωνιστικές πριν το τέλος

Οι «βυσσινί», που προηγήθηκαν πολύ γρήγορα 2-0, με δύο τέρματα του Φατάι, στο 5΄ και στο 12΄. Ο βασικός τερματοφύλακας των γηπεδούχων, Κώστας Θεοδωρόπουλος, τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε στο 50΄ από τον Στέφανο Σουλούκο, ο οποίος λίγο μετά την είσοδό του στο ματς (56΄) απέκρουσε πέναλτι του Νίκα. Στο 73΄ αποβλήθηκαν μετά από αψιμαχία οι Πλέγας από την ΑΕΛ και Λιάγκας από τον Λεβαδειακό. Στο 88′, ο Τσιριγώτης μείωσε, με τον Ρομό στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων να χαρίζει στον Λεβαδειακό την υπερπολύτιμη ισοπαλία.

Συναρπαστική εξέλιξη είχε και το άλλο ματς των Play Off, όπου ΑΕΚ Β΄ και Μακεδονικός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 3-3 στο «Σεραφείδειο», με τον Ζίνι να ισοφαρίζει με πέναλτι για την Ένωση στις καθυστερήσεις. Στα Play Out, ο ουραγός Αιολικός απέκτησε δικαίωμα στην… ελπίδα, καθώς επικράτησε 1-0 του Καμπανιακού. Ο ΠΑΟΚ Β΄ νίκησε 4-2 την Κοζάνη και παραμένει στην πρώτη θέση, ενώ ο Ηρακλής απέσπασε «λευκή» ισοπαλία στην Καρδίτσα από την Αναγέννηση και διατήρησε το +2 από τη ζώνη του υποβιβασμού.