Αναγέννηση Καρδ.-ΠΑΟΚ Β’ 1-0: Νίκη-εδραίωση στην πρώτη τριάδα

Με γκολ του Μπάλλα στο 23' και γενικότερα καλύτερη εμφάνιση από τον "Δικέφαλο" πανηγύρισε σημαντική νίκη, 1-0 που την εδραιώνει στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας

Η κακοκαιρία καθυστέρησε κατά μία μέρα την αναμέτρηση για την 23η αγωνιστική της Super League 2, με την Αναγέννηση Καρδίτσας να κάμπτει την αντίσταση του ΠΑΟΚ Β’, επικρατώντας 1-0 (23′ Μπάλλας).

Μια νίκη που εδραίωσε την ομάδα του κ. Αμανατίδη στην θέση της βαθμολογίας, εννιά βαθμούς πίσω από την κορυφή του ομίλου. Εξ αρχής οι γηπεδούχοι έδειξαν τις διαθέσεις τους βγάζοντας ορμή κι αποφασιστικότητα στον αγωνιστικό χώρο. Πήραν τον έλεγχο της αναμέτρησης, πίεσαν ψηλά και στο 23′ άνοιξαν το σκορ με τον Μπάλλα να σκοράρει με κεφαλιά για το 1-0. Μάλιστα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Γκίνης σκόραρε ξανά αλλά το γκολ ακυρώθηκε ελέω επιθετικού φάουλ.

Τίποτα δεν άλλαξε στο δεύτερο 45λεπτο, καθώς με τη συμπλήρωση οκτώ λεπτών αγώνα ο Μπραμπίγια με κεφαλιά είδε την μπάλα να σταματά στη συμβολή των δοκών της εστίας του Μπουργάνη. Παρά τις αλλαγές του Πάμπλο Γκαρσία, η γενική εικόνα της ομάδας του δε διαφοροποιήθηκε σε βαθμό τέτοιο ώστε ν’ αλλάξει κάτι δραστικά, μένοντας με την πικρή γεύση της ήττας.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Π. Αμανατίδης): Γκέκας, Κουτρομάνος, Κοτσώνης, Γκόλιας, Σταμόπουλος, Μπάλλας (73′ Καρρίκι), Πλέγας (66′ Κουτσιανικούλης), Δημούτσος (82′ Καρανίκας), Μπενγκόα (82′ Πολίτης), Μπραμπίγια (66′ Βιδάλ), Γκίνη.

ΠΑΟΚ Β (Π. Γκαρσία): Μπουργάνης, Καλουτσικίδης (72′ Τσοπούρογλου), Παναγιώτου, Τάχατος, Αποστολόπουλος, Σαλαμούρας, Ουεντραόγκο, Τσαούσης, Γαϊτανίδης (32′ λ.τ Χατζηστραβός), Τζίμας (72′ Πανίδης), Κούτσιας (72′ Γκορντεζιάνι).