“Ανάσα” για τον Αστέρα (video)

Με γκολ του Μπαρτολίνι στις καθυστερήσεις ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε του Ολυμπιακού Βόλου με 2-1.

Ο Παύλος Δερμιτζάκης, παρέταξε τον Αστέρα με 4-2-3-1. Ο Αναστασόπουλος ήταν στο τέρμα, ενώ Αργυρόπουλος και Ουριμπάρι ήταν τα δύο μπακ (δεξί και αριστερό αντίστοιχα), Πουλίδο, Μπαρτολίνι ήταν στο κέντρο της άμυνας. Αμυντικά χαφ ήταν οι Μπαστία, Λαδάκης και μπροστά τους οι Αρσενίεβιτς, Ουντόζι, Μάρτινς. Μοναδικός προωθημένος αγωνίστηκε ο Παπάζογλου.

Από την άλλη πλευρά ο Μάκης Κατσαβάκης παρέταξε τον Ολυμπιακό Βόλου με το ίδιο σύστημα. Ο Γιακούποβιτς ήταν κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα από δεξιά οι Σέλεζι, Ντολεζάι, Τομάς, Ρόκας. Αμυντικά χαφ αγωνίστηκαν οι Αλβαρεζ, Τικάο και μπροστά τους οι Ούμπιντες, Ακόστα, Νέμεθ. Στην κορυφή της επίθεσης έπαιξε ο Σολάκης.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, ο Αστέρας Τρίπολης έδειξε να μπαίνει πιο δυνατά και να ψάχνει το γρήγορο γκολ. Ενώ φαινόταν ότι η υπεροχή του ήταν ουσιαστικά φλύαρη, τελικά κατάφερε να πετύχει τον στόχο του και να πάρει το προβάδισμα στο σκορ στο 16′ με τον Μπαστία.

Το γκολ αυτό φάνηκε να αφυπνίζει τους παίκτες της ομάδας της Μαγνησίας, οι οποίοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και άρχισαν να απειλούν την αντίπαλη εστία. Τελικά, κατάφεραν τον σκοπό τους στο 23′ με την κεφαλιά του Σολάκη.

Πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Δερμιτζάκης έκανε δύο αναγκαστικές αλλαγές με αποτέλεσμα ο ρυθμός του αγώνα να πέσει και οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στα αποδυτήρια χωρίς να αλλάξει τίποτα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός έπεσε κι άλλο, με αποτέλεσμα το θέαμα να μην είναι καλό. Ο Ολυμπιακός μάλιστα φάνηκε να αρέσκεται σε αυτό το 1-1 και να μην πιέζει ιδιαίτερα. Από την άλλη πλευρά ο Αστέρας δεν έδειχνε ότι μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως, η αλλαγή του Κατσαβάκη και η είσοδος του Μπρέσκα, έδωσε άλλο αέρα στην ομάδα του Βόλου, που έδειξε ικανή να πάρει ακόμα και την νίκη. Όμως παρά τις ευκαιρίες που έχασε δεν κατάφερε να το πετύχει. Οι γηπεδούχοι στο τελευταίο πεντάλεπτο βγήκε μαζικά στην επίθεση, προκειμένου να παίξει το τελευταίο του χαρτί. Και αυτό ήταν που του έδωσε στο τέλος και την. παρτίδα. Ο Μπαρτολίνι στο 90′ σημείωσε το 2-1 και έτσι αναπτέρωσε τις ελπίδες της ομάδας του για την παραμονή στην μεγάλη κατηγορία.

Η εξέλιξη του αγώνα

90′ Τέλος αγώνα

89′

90′ 2-1 ΓΚΟΟΟΛ Ο Μπαρτολίνι έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, ο Παπάζογλου με κεφαλιά πάσα στο δεύτερο δοκάρι βρήκε τον Ουριμπάρι, ο οποίος αμαρκάριστος μέσα στη μικρή περιοχή με το κεφάλι νίκησε τον Αναστασόπουλο και έγραψε το 2-1 89′ Σουτ Φρανκού μέσα από την περιοχή, ο Γιακούποβιτς έπεσε στη γωνία του και έδιωξε σε κόρνερ

84′ Αντεπίθεση του Ολυμπιακού Βόλου, ο Μπρέσκα μπήκε στην περιοχή από αριστερά και επιχείρησε το σουτ, η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι

83′ Σουτ Φρανκού έξω από την περιοχή, ο Γιακούποβιτς πέταξε δύσκολα την μπάλα πάνω από το δοκάρι

79′ Ο Μπρέσκα στη θέση του Ακόστα

77′ Ο Φορτούνης στη θέση του Μάρτινς

73′ Ο Φρανκού επιχείρησε το σουτ από δεξιά της περιοχής, η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι

68′ Ο Ζαραδούκας στη θέση του Νέμεθ

67′ Κίτρινη στον Παπάζογλου για διαμαρτυρία

67′ Σέντρα από δεξιά, ο Μάρτινς “τσίμπησε” την μπάλα, ο Σανκαρέ έπεσε πάνω στον αντίπαλο του, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι

67′ Αντεπίθεση του Αστέρα Τρίπολης, ο Αρσενίεβιτς καθυστέρησε να σουτάρει και όταν το έκανε έστειλε την μπάλα πάνω σε αντίπαλο του

64′ Κίτρινη στον Ουριμπάρι

62′ Φάουλ από τα δεξιά, κεφαλιά του Ρουμπίλ, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι

57′ Σουτ Μπαστία έξω από την περιοχή, ο Γιακούποβιτς έπεσε στη δεξιά της γωνία και μπλόκαρε

51′ Αντεπίθεση του Ολυμπιακού Βόλου, ο Νέμεθ έβγαλε την κάθετη μπαλιά, ο Ουμπίντες επιχείρησε το σουτ από τα δεξιά της περιοχής, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ

46′ Ο Σανκαρέ στη θέση του Μπερτόλντι

46′ Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου

45′ Τέλος ημιχρόνου

45′ Σουτ Μπερτόλντι από το ημικύκλιο της περιοχής, ο Αναστασόπουλος μπλόκαρε

35′ Κίτρινη στον Μπερτόλντι για φάουλ στον Λαδάκη

33′ Ο Φρανκού στη θέση του Ουντότζι

29′ Ο Ρούμπιλ στη θέση του Αργυρόπουλου

25′ Ο Νέμεθ βγήκε μόνος απέναντι από τον Αναστασόπουλο, αλλά ο γκολκίπερ του Αστέρα Τρίπολης απόκρουσε με το σώμα το σουτ του Ούγγρου

23′ 1-1 ΓΚΟΟΟΟΛ Ο Ακόστα γέμισε από τα δεξιά της περιοχής, ο Σολάκης στο δεύτερο δοκάρι επιχείρησε την κεφαλιά, ο Αναστασόπουλος αν και προσπάθησε δεν μπόρεσε να διώξει και είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του

16′ 1-0 ΓΚΟΟΟΟΛ Ο Ουντότζι αφού πέρασε τρεις παίκτες από αριστερά, τροφοδότησε τον Μπαστία, ο οποίος με σουτ  λίγο έξω από τη μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα

10′ Γυριστό σουτ του Σολάκη έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι

5′ Σέντρα από αριστερά, κεφαλιά του Μάρτινς στην καρδιά της άμυνας, η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι