Φιλόξενη και πάλι η Τρίπολη…

Για ακόμα ένα παιχνίδι στην έδρα του ο Αστέρας Τρίπολης δεν κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη.

Οι γηπεδούχοι από τα πρώτα λεπτά έδειξαν τις διαθέσεις τους να “καθαρίσουν” από νωρίς την υπόθεση νίκη. Ο Πουλίδο στο πέμπτο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία να βάλει την ομάδα του οδηγό στο σκορ, καθώς “σημάδεψε” το δεξί δοκάρι της εστίας του Λυμπερόπουλου. Ο γκολκίπερ της Ξάνθης ήταν και ο καλύτερος παίκτης του συνόλου που παρέταξε ο Νίκος Παπαδόπουλος, έχοντας σταματήσει τους αντιπάλους του τρεις φορές μέχρι το11′.

Τελικά οι Αρκάδες βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα στο 14′, με τον Μπαστία να τιμωρεί την άμυνα της Ξάνθης που τον άφησε αμαρκάριστο. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ανήμποροι να κρατήσουν την μπάλα στην κατοχή τους και έτσι έδιναν την ευκαιρία στους παίκτες του Βλάχου να βρίσκονται συνεχώς στην επίθεση. Στο 29′ ο Μάρτινς θα μπορούσε να είχε διευρύνει το προβάδισμα της ομάδας του, αλλά και πάλι ο Λυμπερόπουλος είπε “όχι”, πραγματοποιώντας δύσκολη απόκρουση με τα πόδια.

“Χρυσή” αλλαγή

Με τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου ο Παπαδόπουλος πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή, ρίχνοντας στον αγώνα τον Μαρσελίνιο στη θέση του Βασιλακάκη. Η Ξάνθη στο 32′ έφτασε στην ισοφάριση με τον Κατόνγκο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Σουάνη και με σουτ έγραψε το 1-1.

Ο Μαρσελίνιο με την ταχύτητα του ταλαιπώρησε την αντίπαλη άμυνα, “αναγκάζοντας” μάλιστα τον διαιτητή να βγάλει δύο φορές την κίτρινη από το τσεπάκι του για να τη δείξει στους Πουλίδο, Ορόθκο. Ο Βραζιλιάνος από την στιγμή που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο έδωσε πνοή επιθετικά στην ομάδα του και στο 39′ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή από τον Μπαστία. Ο Κιντάνα μετέτρεψε σε γκολ την εσχάτη των ποινών, δίνοντας το προβάδισμα στην ακριτική ομάδα.

Κόκκινο χρώμα…

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Βαγγέλης Βλάχος πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή ρίχνοντας στη μάχη τον Φορτούνη θέλοντας με αυτό τον τρόπο να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του. Ωστόσο την ευκαιρία για να σκοράρει την είχε η Ξάνθη με τον Κατόνγκο να χάνει γκολ από αυτά που δεν χάνονται στο 46′.

Μετά από επτά λεπτά οι δύο ομάδες έμειναν με δέκα παίκτες. Ο Τζάγκι αντίκρισε για δεύτερη φορά την κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Μάρτινς, ενώ λίγα δευτερόλεπτά αργότερα ο Αργυρόπουλος ακολούθησε τον αντίπαλο του στα αποδυτήρια.

Ο Αστέρας Τρίπολης είχε την υπεροχή και πίεζε για την ισοφάριση, όμως, ο Λυμπερόπουλος βρισκόταν σε εκπληκτική μέρα. Ο γκολκίπερ της Ξάνθης δεν επέτρεψε στον Ουριμπάρι να σκοράρει στο 63′, ενώ στο 68′ και 69′ αντέδρασε θετικά σε προσπάθειες των Φυτανίδη, Λαδάκη.

Η Ξάνθη έχοντας ως πρώτο μέλημα της να διατηρήσει το προβάδισμα, έβγαινε μπροστά μόνο με αντεπιθέσεις, κάτι που έδινε την ευκαιρία στον Αστέρα Τρίπολης να βρίσκεται συνεχώς έξω από την περιοχή του Λυμπερόπουλου. Οι Γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή, αλλά δεν έβρισκαν τρόπο για να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.

Το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος και η Ξάνθη πανηγύρισε την πρώτη της εκτός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα

Η εξέλιξη του αγώνα

4′ Σουτ Μπαστία έξω από την περιοχή, ο Λυμπερόπουλος έπεσε στη δεξιά του γωνία και πέταξε την μπάλα σε κόρνερ
5′ Σέντρα Αράς από τα δεξιά, ο Πουλίδο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι της εστίας του Λυμπερόπουλου και στη συνέχεια της φάσης ο Καρέρα δεν μπόρεσε να πλασάρει
6′ Γυριστό σουτ του Μπακασέτα από τα αριστερά της περιοχής, ο Λυμπερόπουλος έπεσε και μπλόκαρε
7′ Σουτ Βασιλακάκη από τα δεξιά της περιοχής, ο Ντεγκρά μπλόκαρε την μπάλα
9′ Σουτ Ροτζέριο από το ημικύκλιο της περιοχής, η μπάλα πέρασε λίγα μέτρα δίπλα από το δεξί δοκάρι
11′ Σουτ Αράς από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής και λίγο πιο δεξιά από το ημικύκλιο, ο Λυμπερόπουλος μπλόκαρε στην αριστερή του γωνία
14′ 1-0 ΓΚΟΟΟΛ Φάουλ Ροτζέριο από τα αριστερά, ο Μπαστία αμαρκάριστος στην καρδιά της άμυνας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα
19′ ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Μπόατενγκ για φάουλ στον Μπαστία
29′ Εκπληκτική ενέργεια του Μπακασέτα, ο οποίος απέφυγε δύο αντιπάλους του, πάσαρε στον Καρέρα, ο τελευταίος έβγαλε μόνο του τον Ροτζέριο με τον Λυμπερόπουλο. Ο άσος του Αστέρα Τρίπολης επιχείρησε το σουτ από τα δεξιά της περιοχής, αλλά ο γκολκίπερ της Ξάνθης απόκρουσε δύσκολα με τα πόδια
31′ ΑΛΛΑΓΗ Ο Μαρσελίνιο στη θέση του Βασιλακάκη
32′ 1-1 ΓΚΟΟΟΛ Κεφαλιά πάσα του Σουάνη, ο Κατόνγκο έβαλε στην πλάτη του τον Ουριμπάρι και με σουτ λίγο πιο δεξιά από την άσπρη βούλα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα
33′ ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Τζάγκι για φάουλ στον Μπακασέτα
36′ ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Ορόθκο για φάουλ στον Μαρσελίνιο
38′ ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Πουλίδο για φάουλ στον Μαρσελίνιο
39′ Ο Μαρσελίνιο μπήκε στην περιοχή, ο Μπαστία τον ανέτρεψε και ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι
40′ 1-2 ΓΚΟΟΟΛ Ο Κιντάνα “έστειλε” τον Ντεγκρά στα δεξιά και την μπάλα στην αριστερή γωνία

46′ ΑΛΛΑΓΗ Ο Φορτούνης στη θέση του Καρέρα
46′ Σέντρα Κιντάνα από τα αριστερά, ο Σουάνης με κεφαλιά βρήκε τον Κατόνγκο, ο οποίος μπροστά από τη γραμμή του τέρματος, κατάφερε και έστειλε την μπάλα άουτ
47′ Σουτ Κατόνγκο από τα δεξιά της περιοχής, η μπάλα σταμάτησε στην εξωτερική μεριά των διχτύων
52′ ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Φορτούνη για χέρι
53′ ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑκόκκινη κάρτα Δεύτερη κίτρινη στον Τζάγκι και αποβολή για φάουλ στον Μάρτινς
53′ ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑκόκκινη κάρτα Δεύτερη κίτρινη στον Αργυρόπουλο και αποβολή
56′ ΑΛΛΑΓΗ Ο Στρμπα στη θέση του Σουάνη
60′ ΑΛΛΑΓΗ Ο Φυτανίδης στη θέση του Μάρτινς
63′ ΑΛΛΑΓΗ Ο Φράνκου στη θέση του Μπακασέτα
63′ Εξοχος συνδυασμός των παικτών του Αστέρα, ο Ουριμπάρι απέναντι από τον Λυμπερόπουλο στα αριστερά της περιοχής, δεν κατάφερε με σουτ να νικήσει τον γκολκίπερ της Ξάνθης, ο οποίος απόκρουσε ενστικτωδώς
68′ Κόρνερ Αράς από δεξιά, κεφαλιά του Φυτανίδη από τη γραμμή της μικρής περιοχής, ο Λυμπερόπουλος μπλόκαρε
69′ Σουτ Λαδάκη έξω από την περιοχή, ο Λυμπερόπουλος έπεσε στην αριστερή του γωνία και μπλόκαρε
70′ ΑΛΛΑΓΗ Ο Μπέρτος στη θέση του Μπόατενγκ
74′ Σουτ Κατόνγκο από τα αριστερά της περιοχής, η μπάλα έφυγε λίγα μέτρα δίπλα από το αριστερό δοκάρι
77΄Σουτ Μπαστία έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι
80′ ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Κομεσίδη για φάουλ στον Μπαστία
88′ Φάουλ Ουριμπάρι, λίγο κάτω από τη μεσαία γραμμή, γυριστή κεφαλιά του Φορτούνη από το σημείο του πέναλτι, ο Λυμπερόπουλος μπλόκαρε στην αριστερή του γωνία
90′ Σέντρα Αράς από τα δεξιά, κεφαλιά του Φυτανίδη, ο Λυμπερόπουλος και πάλι σε σωστή θέση, μπλόκαρε

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Βαγγέλης Βλάχος): Ντεγκρά, Ουριμπάρι, Ορόθκο, Αργυρόπουλος, Πουλίδο, Καρέρα (46΄ Φορτούνης), Μπαστία, Λαδάκης, Ροτζέριο (61΄ Φυτανίδης), Αράς, Μπακασέτας (63΄ Φρανκού)
ΞΑΝΘΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Λυμπερόπουλος, Φλίσκας, Αντεφέμι, Κωστούλας, Μπόατενγκ (70΄ Μπέρτος), Βασιλακάκης (32΄ Μαρσελίνιο), Τζάγκι, Κιντάνα, Κομεσίδης, Σουάνης (57΄ Στρμπα), Κατόνγκο