ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός: Το δεύτερο διπλό σε 29 χρόνια (vid)

Τη σεζόν 1998-99 ο Ολυμπιακός πετύχαινε μόλις το δεύτερο διπλό του σε 29 επισκέψεις στην Τούμπα ισορροπώντας έκτοτε την πιο αρνητική παράδοση στην ιστορία του.

Από τη σεζόν 1970-71 μέχρι και τη σεζόν 1991-92, ο ΠΑΟΚ ήταν αήττητος από τον Ολυμπιακό στην Τούμπα στην πιο παράδοση ανάμεσα στους θεωρητικά μεγάλους του ελληνικού ποδοσφαίρου. Για πρώτη φορά “έσπασε” από τους Σαββίδη και Βαίτση εκείνη τη σεζόν.

Ωστόσο η ισορροπία ανάμεσα στις δύο ομάδες άρχισε να επέρχεται τη σεζόν 1998-99 όταν ο Ολυμπιακός επικράτησε με σκορ 2-1 αλλάζοντας τα δεδομένα.

Ο Οφορίκουε άνοιξε το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό για να ισοφαρίσει ο Φραντζέσκος στο 72ο λεπτό. Το γκολ της νίκης στους “ερυθρόλευκους” πέτυχε με πέναλτι ο Γεωργάτος δέκα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.