Βαθμός-χρυσάφι για την Πάρμα στο Μιλάνο

Μ΄ ένα εντυπωσιακό 3-3 ολοκληρώθηκε η 15η αγωνιστική του ιταλικού Καμπιονάτο, με την Ίντερ να πραγματοποιεί μία ακόμη γκέλα και την Πάρμα να παίρνει πολύτιμο πόντο στην προσπάθεια που κάνει ν΄ απομακρυνθεί από την επικίνδυνη ζώνη.

Οι Μιλανέζοι έφτασαν τους 28 βαθμούς και βρίσκονται στην τέταρτη θέση της Serie A, ενώ οι «παρμένζι» ανέβηκαν στους 18 και πλέον απέχουν πέντε βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Κορυφαίος για την Πάρμα του Ρομπέρτο Ντοναντόνι ήταν ο Σανσόνε με δύο γκολ (0-1 στο 11΄, 3-3 στο 59΄), ενώ το προβάδισμα στο ημίχρονο στους φιλοξενούμενους το έδωσε ο Παρόλο στο 45΄+1΄.

Για την Ίντερ ο Παλάσιο με δύο τέρματα (1-1 στο 44΄, 2-2 στο 54΄) και μία ασίστ στο προσωρινό 3-2 του Γκουαρίν ήταν το σημείο αναφοράς για τους «νερατζούρι», οι οποίοι παραχώρησαν τρίτη σερί ισοπαλία στο Καμπιονάτο.

Στο 86΄ κι ένα λεπτό πριν αντικατασταθεί ο Σανσόνε παραλίγο να γίνει το πρόσωπο του αγώνα, όταν το σουτ του χτύπησε στο χέρι του Καμπανιάρο. Το πέναλτι, όμως, στους φιλοξενούμενους δεν δόθηκε, με αποτέλεσμα το ματς να μείνει στο 3-3.