Σπέτσια-Μπενεβέντο 1-1: Για πρώτη φορά ισόπαλες (hls)

Σπέτσια και Μπενεβέντο έμειναν στο 1-1 στο «Αλμπέρτο Πίκο» για την 26η αγωνιστική της Serie A.

Ήταν η πρώτη ισοπαλία στην μεταξύ τους ιστορία, μετά από οκτώ αγώνες με πέντε νίκες για την Μπενεβέντο και τρεις για την Σπέτσια.

Αν κάποια ομάδα μπορεί να αισθάνεται αδικημένη αυτή είναι η Σπέτσια, η οποία ήταν καλύτερη, είχε την κατοχή σε ποσοστό 75%-25% και μαζί δύο οριζόντια δοκάρια σε ισάριθμες κεφαλιές.

Η Μπενεβέντο ήταν εκείνη που προηγήθηκε στο σκορ στο 24ο λεπτό, όταν μετά από πάσα του Βιόλα, ο Γκάϊτς στο ντεμπούτο του, απέφυγε τον Ρίτσι και πλάσαρε με το αριστερό για το 0-1.

Η Σπέτσια πίεσε πολύ στην επανάληψη και είχε το πρώτο δοκάρι στο 57’ όταν μετά από σέντρα του Φερέρ, ο Τζιάζι σημάδεψε την δοκό του Μοντιπό.

Η Ισοφάριση ήρθε στο 71ο λεπτό, όταν μετά από φάση διαρκείας, η μπάλα έφτασε στον Ντανιέλε Βέρντε που με σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 1-1.

Η Σπέτσια έφτασε κοντά στην ανατροπή και στο 76’ όταν μετά από κόρνερ του Μαρκίτσα, ο Έρλιτς επίσης με κεφαλιά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Λορέντζο Μοντιπό.