Όλα τα γκολ της 11ης αγωνιστικής στη Serie A (videos)

Σε μάχη για δύο εξελίσσεται το πρωτάθλημα με Γιουβέντους και Ίντερ να συνεχίζουν με νίκες. Η Ρόμα νίκησε την Νάπολι, γκέλα για Αταλάντα.

Στην κορυφή με Ντε Λιχτ

Για ένα ακόμα παιχνιδι η Γιουβέντους δεν εντυπωσίασε με την απόδοσή της, ωστόσο κατάφερε και νίκησε ξανά. Αυτή τη φορά το ματς υπέγραψε ο Ντε Λιχτ. Ο Ολλανδός στόπερ με γκολ στο 70ό λεπτό χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με την οποία διατηρήθηκε στο ρετιρέ της βαθμολογίας.

Ίντερ από ατσάλι

Στη Μπολόνια η ομάδα του Κόντε βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 59ο λεπτό από γκολ του Σοριάνο, αλλά εν συνεχεία ανέλαβε δράση ο Λουκάκου. Ο Βέλγος αφού πρώτα ισοφάρισε στο 75', στο 91' με πέναλτι έκανε το 2-1 χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του που συνεχίζει να πολιορκεί τη Γιουβέντους.

Η Ρόμα προσπέρασε τη Νάπολι

Έντεκα βαθμούς μακριά από την κορυφή έμεινε η Νάπολι η οποία γνώρισε την ήττα από τη Ρόμα στο Ολίμπικο και ίσως πρέπει να αναπροσαρμόσει τους στόχους της στο πρωτάθλημα. Ο Τζανιόλο έκανε το 1-0 στο 19' για τους "τζαλορόσι", ο Βερετού έκανε το 2-0 στο 55', ενώ ο Μίλικ σκόραρε για τρίτο σερί ματς χωρίς να βοηθήσει την ομάδα του να πάρει κάτι από το ματς στο 72'. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Τσετίν.

Ήττα σοκ για την Αταλάντα από την Κάλιαρι

Οι "μπεργκαμάσκι" μπήκαν με αφέλεια στο ματς με τους Σαρδηνούς, οι οποίοι παραμένουν αήττητοι από την 1η Σεπτεμβρίου και γνώρισαν μια επίπονη ήττα. Κι αυτό διότι αφενός έχασαν την ευκαιρία να παραμείνουν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας κι αφετέρου γιατί η Κάλιαρι την έφτασε στους 21 βαθμούς. Επίσης στο  39' αποβλήθηκε ο Ίλισιτς. Τα γκολ της νίκης με 2-0 πέτυχαν οι Πάσαλιτς (32') και Ολίβα (58').

H Λάτσιο άλωσε το Σαν Σίρο μετά από τριάντα χρόνια

Σπουδαία νίκη πέτυχε η Λάτσιο με σκορ 2-1 απέναντι στη Μίλαν στο Σαν Σίρο. Ο Ιμόμπιλε άνοιξε το σκορ στο 25', ισοφάρισε με αυτογκόλ του Μπάστος η Μίλαν αλλά οι "λατσιάλι" πήραν το διπλό με γκολ του Κορέα στο 83'.

Αλληλοεξουδετερώθηκαν Φιορεντίνα και Πάρμα

Ο Ζερβίνιο άνοιξε το σκορ στο Αρτέμιο Φράνκι στο 40ό λεπτό, ο Καστροβίλι έκανε το 1-1 για τους "βιόλα".

Η Βερόνα σκαρφάλωσε, η Μπρέσια ασφυκτιά

Η Βερόνα επικράτησε με σκορ 2-1 χάρη σε γκολ  του Σαλσίντο στο 50' και του Πεσίνα στο 81' Μείωσε ο Μπαλοτέλι στο 85', αποβλήθηκε ο Μάτρι ιστο 90'.

Σημαντική ανάσα η Ουντινέζε, διπλό στη Γένοβα

Η Τζένοα προηγήθηκε με τον Πάντεφ στο 22ο λεπτό, η Ουντινέζε ισοφάρισε στ 32' και σε ένα  ματς που όδευε στην ισοπαλία οι φιλοξενούμενοι είχαν τον τελευταίο  λόγο. Με γκολ του Σέμα στο 87' και του Λαζάνια στο 90' πήραν σπουδαίο διπλό με σκορ 3-1.

Λέτσε-Σασουόλο: 2-2

Δύο ομάδες που πασχίζουν να ξεκολλήσουν από τα χαμηλά της βαθμολογίας μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις. Στο 18' ο Λαπαντούλα έκανε το 1-0, ο Τόλιαν ισοφάρισε σο 35', ο Φάλκο έδωσε ξανά προβάδισμα στους γηπεδούχους, με τον Μπεράρντ να διαμορφώνει το τελικό 2-2.