«Αυτοκτονία» στο Μιλάνο για Φροζινόνε

Με 3-1 προηγήθηκε της Μίλαν στο «Σαν Σίρο» η Φροζινόνε, ωστόσο δεχόμενη γκολ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, άφησε πίσω δύο πολύτιμους βαθμούς που ενδεχομένως να την στοιχίσουν στην προσπάθεια παραμονής. Νίκη επιβίωσης για Παλέρμο.

Παγκανίνι (2’) και Κραγκλ (44’) «πάγωσαν» για τα καλά το «Τζιουζέπε Μεάτσα» με το 0-2 να συνοδεύει τις ομάδες στα αποδυτήρια. Το χαμένο πέναλτι του Μπαλοτέλι στο 48’ ξεχάστηκε γρήγορα αφού στο 50’ ο Μπάκα μείωσε σε 1-2 αλλά η απάντηση της Φροζινόνε ήρθε από τον Ντιονίσι στο 55’ για το 1-3!

Το σκηνικό του δράματος για τη Φροζινόνε, στήθηκε αρχικά από τον Αντονέλι που μείωσε σε 2-3 στο 74’, για να ολοκληρωθεί στο 90’+2’ από το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μενέζ! Έτσι, οι Ρωμαίοι ανέβηκαν στους 31 βαθμούς χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να μειώσουν στον έναν πόντο της διαφορά τους από τη σωτηρία, εκεί που ισοβαθμούν πλέον Κάρπι και Παλέρμο.

Η δεύτερη, πήρε τεράστια νίκη με 2-0 κόντρα στη Σαμπντόρια (Βάζκεζ 19’, Κρστίσιτς 85’ αυτ.) και κράτησε ζωντανές τις ελπίδες παραμονή της.

Στα υπόλοιπα ματς, η Σασουόλο πήρε αδιάφορη νίκη με 1-0 κόντρα στη Βερόνα, ενώ Έμπολι και Μπολόνια έμειναν στο 0-0.