Αγχωτική πρεμιέρα για τη Μίλαν, χατ-τρικ ο Μπάκα

Νικηφόρο και ταυτόχρονα αγχωτικό ήταν το ξεκίνημα της Μίλαν στη Serie A. Οι «ροσονέρι» έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κάρλος Μπάκα, που πέτυχε χατ – τρικ, επικράτησαν 3-2 της Τορίνο, η οποία πάντως στο 90+6’ έχασε την ευκαιρία να «κλέψει» τον βαθμό καθώς ο Μπελότι αστόχησε από το σημείο του πέναλτι.

Οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 στο 38’ με τον Μπάκα και πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα, ωστόσο με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Μπελότι ισοφάρισε σε 1-1 και «πάγωσε» το «Σαν Σίρο». Η ομάδα του Μοντέλα, πάντως, δεν πτοήθηκε, αφού δύο λεπτά αργότερα μπήκε ξανά σε θέση οδηγού (2-1) χάρη στο δεύτερο προσωπικό τέρμα του Μπάκα.

Μάλιστα, ο Κολομβιανός στο 62’ πέτυχε χατ – τρικ και ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη της ομάδας του. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, δεν τα παράτησαν και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων μείωσαν σε 3-2 με τον Μπασέλι, ενώ πέντε λεπτά αργότερα είχαν την ευκαιρία να «κλέψουν» τον βαθμό της ισοπαλίας, όμως ο Μπελότι δεν κατάφερε να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι.

Έτσι, η Μίλαν που τελείωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Παλέτα, ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις της στο Ιταλικό πρωτάθλημα.