Έμπολι-Τορίνο 3-2: Νίκη «χρυσάφι» στη μάχη της παραμονής με απίθανο φινάλε

Η Έμπολι πήρε σπουδαία νίκη στο φινάλε με 3-2 επί της Τορίνο, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Serie A.

Με γκολ του Νιάνγκ στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, η Έμπολι πήρε σπουδαία νίκη κόντρα στην Τορίνο στο «Κάρλο Καστελάνι», παιχίδι για την 31η αγωνιστική της Serie A. Ο Καμπιάγκι έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ζαπάτα ισοφάρισε για την Τορίνο στο 60′, ο Κανσελιέρι όμως 14 λεπτά αργότερα έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Έμπολι. Όλα έδειχναν πως η ομάδα του Νταβίντε Νικόλα θα έπαιρνε τη νίκη με 2-1. Ένα ακόμη γκολ του Ζαπάτα στο 90+1‘ έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς, «γκρεμίζοντας» τα «όνειρα» των γηπεδούχων. Η «Τόρο» ωστόσο δεν κατάφερε να κρατήσει το αποτέλεσμα και η Έμπολι βρέθηκε από το ναδίρ στο… ζενίθ μέσα σε τρία λεπτά, αφού ο Νιάνγκ έδωσε τη «λύση» και με γκολ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων «λύτρωσε» την ομάδα του. Με 28 βαθμούς βρίσκεται στην 15η θέση και στο +3 από την «επικίνδυνη ζώνη». Η Τορίνο είναι 9η με 44 βαθμούς.