Οι Ρωμαίοι με τρίποντο πλησίασαν την τετράδα !

Η Λάτσιο έφυγε με νίκη από την έδρα της Ουντινέζε (1-2) για την 19 αγωνιστική της Serie A.

Οι Ρωμαίοι που μετράνε δύο σερί τρίποντα στο πρωτάθλημα συνέχισαν τις καλές τους εμφανίσεις κατακτόντας τρίποντο στο εκτός έδρα παιχνίδι ενάντια στην Ουντινέζε.

Οι φιλοξενούμενοι δεν άργησαν να μπουν σε θέση οδηγού, καθώς στο 12ο λεπτό o Λούκα Πελεγκρίνι άνοιξε το σκορ από την άσπρη βούλα. Παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων, δεν επιτεύχθηκε κάποιο άλλο τέρμα στο πρώτο 45λεπτο και έτσι η Λάτσιο πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά έχοντας την πρώτη καλή στιγμή στο 47′ με τον Λόβριτς. Ο τελευταίος επιχείρησε το σουτ από μακρινή απόσταση, χωρίς ωστόσο να βρει στόχο.

Μετά από αρκετές προσπάθειες η ομάδα της Ουντινέζε έφτασε στην ισοφάριση με τον Γουάλας στο 59′. Ο σκόρερ με σουτ έστειλε την μπάλα στην κάτω αριστερή γωνία και με αυτό τον τρόπο πέτυχε το 1-1

Τελικά, η Λάτσιο κατάφερε να φύγει με το τρίποντο και να διευρύνει το νικηφόρο σερί της. Συγκεκριμένα ο Βετσίνο στο 76’ νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και έγραψε το τελικό 2-1.