Φιορεντίνα – Έμπολι 0-2: Απότομη προσγείωση για τους «βιόλα» (highlights)

Σπουδαία νίκη της Έμπολι στην έδρα της Φιορεντίνα με 2-0, οι φιλοξενούμενοι «ξεκόλλουν» σιγά - σιγά από τις χαμηλές θέσεις της βαθμολογίας.

Η Φιορεντίνα φιλοξένησε την Έμπολι για την 9η αγωνιστική της Serie A, οι φιλοξενούμενοι νίκησαν με 2-0, σκοράνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Προβάδισμα για την Έμπολι έδωσε στο 21ο λεπτό ο Καπούτο. Μάλιστα ο ίδιος παίκτης βρήκε δίχτυα και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Φιορεντίνα ανέβασε ρυθμό, προσπάθησε να απειλήσει την αντίπαλη εστία, αλλά μάταια. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 81′ ο Γκιάσι. Μάλιστα η Έμπολι πιέσε μέχρι το φινάλε για ακόμη ένα γκολ αλλά δεν τα κατάφερε.

Η Φιορεντίνα «σπατάλησε» μεγάλη ευκαιρία για να βρεθεί στο -2 από την πρωτοπόρο Ίντερ, μένοντας στην 5η θέση με 17 βαθμούς. Αντίθετα η Έμπολι πήρε το «τρίποντο» ανέβηκε μία θέση πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού, στην 17η με 7.