Σαμπντόρια-Σπέτσια 2-1: Η δεύτερη νίκη ήρθε χωρίς πολύ κόπο

Στο γειτονικό ντέρμπι της Λιγουρίας, σε μία «μάχη» στην ουρά της βαθμολογίας, η Σαμπντόρια επιβλήθηκε 2-1 της Σπέτσια, πέτυχε τη 2η νίκη της στο πρωτάθλημα και την προσπέρασε στη βαθμολογία (9 βαθμούς η Σαμπντόρια 16η, 7 η Σπέτσια 17η).

Ήταν βαθιά ανάσα αυτή για την ομάδα της Γένοβας, αλλά και για τον προπονητή της, τον Ντ΄Αβέρσα, μετά από συγκομιδή μόλις ενός βαθμού, στα προηγούμενα τέσσερα ματς. Η Τζένοα προηγήθηκε μόλις στο 15ο λεπτό με αυτογκόλ του Γκιάσι και στο 36΄ο Καντρέβα έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Απλώς μείωσε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, ο Ντανιέλε Βέρντε για το τελικό 2-1. Αυτή ήταν η 4η ήττα στα τελευταία πέντε ματς για την Σπέτσια, με την οποία έπαιξε βασικός σε όλο το 90λεπτο, ο πρώην κεντρικός αμυντικός του Ολυμπιακού, Δημήτρης Νικολάου.