Την… ξόρκισε η Λάτσιο

Mετά από πέντε διαδοχικές ήττες, η Λάτσιο ξόρκισε την κατάρα απέναντι στη Ρόμα και μετά από επική ανατροπή και τέρμα του Κλόζε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, νίκησε με 2-1 τη «μισητή» αντίπαλο της. Αγωνίστηκε σε ολόκληρη τη διάρκεια του ντέρμπι, έχοντας θετική παρουσία ο Τζιμπρίλ Σισέ.

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε μόλις στο 5′ να πάρει το προβάδισμα με τέρμα του Πάμπλο Οσβάλντο που πέτυχε γκολ για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι στο Καμπιονάτο.

Στο δεύτερο μέρος όμως οι (τυπικά) γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα και στο 51ο λεπτό ευτύχησαν να να φτάσουν στην ισοφάριση. Ο Μπρόκι κέρδισε το πέναλτι από τον Κάερ και μάλιστα ο αμυντικός της Ρόμα αποβλήθηκε! Ο Ερνάντες έφερε το παιχνίδι στα ίσια από τα έντεκα βήματα, βάζοντας φωτιά στο «Ολίμπικο».

Κλόζε και Σισέ «σημάδεψαν» τα δοκάρια στο 81ο και 82ο λεπτό όμως ο Γερμανός σταρ των «λατσιάλι» δεν λάθεψε στις καθυστερήσεις, χαρίζοντας τη σπουδαία νίκη στην ομάδα του. Μια νίκη που πανηγυρίστηκε δεόντως απόν ποδοσφαιριστές, κόσμο και τεχνική ηγεσία, που έγιναν ένα «κουβάρι».

Με αυτή τη νίκη η Λάτσιο βρίσκεται μόλις έναν βαθμό μακριά από την Γιουβέντους και την κορυφή και δείχνει ικανή να διεκδικήσει τον τίτλο.

ΛΑΤΣΙΟ: Μαρκέτι, Κονκό, Μπιάβα, Ντιάς, Ραντού (46′ Λούλιτς), Γκονζάλεζ (60′ Μάουρι), Λεντέσμα, Μπρόκι (75′ Ματουζάλεμ), Ερνάνες, Σισέ, Κλόσε
ΡΟΜΑ: Στεκέλενμπουργκ, Ρόσι (37′ Κασέτι), Κάερ, Χάιντσε, Άνγκελ, Γκάγκο, Ντε Ρόσι, Περότα (53′ Μπουρντίσο), Πιάνιτς, Μπόγιαν (74′ Πιζάρο), Οσβάλντο