Ηττα σοκ για Λάτσιο, 2/2 για Γιούβε, Ούντινε

Ούτε ο πιο απαισιόδοξος οπαδός της Λάτσιο δεν θα πίστευε ότι το πέρας της δεύτερης αγωνιστικής στην Ιταλία θα έβρισκε την ομάδα του με ένα βαθμό μετά τη μεταγραφική ενίσχυση του καλοκαιριού.

Ούτε ο πιο απαισιόδοξος οπαδός της Λάτσιο δεν θα πίστευε ότι το πέρας της δεύτερης αγωνιστικής στην Ιταλία θα έβρισκε την ομάδα του με ένα βαθμό μετά τη μεταγραφική ενίσχυση του καλοκαιριού. Οι πρωτευουσιάνοι μετά την απρόσμενη ισοπαλία με τη Βασλούι, γνώρισαν την ήττα με 2-1 στο «Ολίμπικο» από την Τζένοα των πολλών αμυντικών προβλημάτων.

Από την άλλη πλευρά, τόσο η Γιουβέντους που πέρασε με νίκη από τη Σιένα, όσο και η Ουντινέζε που χρειάστηκε μισή ώρα για να. καθαρίσει τη Φιορεντίνα, πέτυχαν τη δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμα ματς.

Η Κατάνια με γκολ του Λόπες στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους νίκησε την Τσεζένα, η Πάρμα νίκησε την Κιέβο με δυο γκολ του φορμαρισμένου Τζιοβίνκο, ενώ η Λέτσε πήρε τους τρεις βαθμούς στην έδρα της Μπολόνια. Νωρίτερα, η Αταλάντα είχε νικήσει 1-0 την Παλέρμο του Αλέξη Τζόρβα σε ένα ματς που η έντονη βροχόπτωση έστειλε προσωρινά τις δυο ομάδες για αρκετά λεπτά στα αποδυτήρια.