«Βλέπει» Ευρώπη η Μίλαν, γκέλα για Ίντερ

Η Μίλαν πραγματοποιώντας πειστική εμφάνιση, επικράτησε 2-0 της Σαμπτόρια στο «Λουίτζι Φεράρις» για την 25η αγωνιστική της Serie A και μείωσε στο -4 από τις θέσεις που οδηγούν Ευρώπη. Γκέλα για την Ίντερ εντός έδρας.

Η Μίλαν πραγματοποιώντας πειστική εμφάνιση, επικράτησε 2-0 της Σαμπτόρια στο «Λουίτζι Φεράρις» για την 25η αγωνιστική της  Serie A και μείωσε στο -4 από τις θέσεις που οδηγούν Ευρώπη. Γκέλα για την Ίντερ εντός έδρας.

Οι «ροσονέρι» μπορεί να μην είχαν και την καλύτερη ψυχολογία μετά την ήττα από την Ατλέτικο Μαδρίτης για το Τσάμπιονς Λιγκ και να έπαιζαν χωρίς τον τραυματία Μπαλοτέλι, ωστόσο αυτό δεν τους εμπόδισε να πραγματοποιήσουν μία πολύ καλή εμφάνιση κόντρα στη Σαμπτόρια και να φύγουν με το διπλό από το «Λουίτζι Φεράρις».

Η ομάδα του Κλάρενς Ζέεντορφ άνοιξε το σκορ μόλις στο 12΄με τον Τααράμπ, ενώ στο 58′ ο Ραμί διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Λόπεθ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Τα πράγματα δεν πήγαν το ίδιο καλά για την άλλη ομάδα του Μιλάνου. Η Ίντερ ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Κάλιαρι εντός έδρας και έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει ακόμη περισσότερο στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Οι «νερατζούρι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πινίγια και το μόνο που κατάφεραν ήταν να ισοφαρίσουν στο τελικό 1-1 με τον Ρολάντο στο 51′.

Αντίθετα, σπουδαία νίκη στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία, πέτυχε η Κιέβο, η οποία επικράτησε 2-0 της Κατάνια εντός έδρας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 37′ με τον Θερό, όμως οι ισορροπίες άλλαξαν πέντε λεπτά αργότερα όταν και έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Σαρντό. Η Κιέβο πάντως δεν πτοήθηκε από το αριθμητικό μειονέκτημα και στο 68′ κατάφερε να σημειώσει και δεύτερο τέρμα με τον Ριγκόνι.