Πρωτιά με εμφατική πεντάρα για τη Γάνδη

Η Γάνδη ήταν καταιγιστική κόντρα στη Βέστερλο καθώς τη διέλυσε με 5-0 και πέρασε, έστω και προσωρινά, στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι γνώριζαν ότι με μία ενδεχόμενη νίκη θα περνούσαν έστω και προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας και τα κατάφεραν, με ιδιαίτερα εντυπωσιακό τρόπο.

Το σκορ άνοιξε στο τέταρτο μόλις λεπτό ο Κουλιμπαλί ενώ στο 23ο λεπτό ο Ντεζεγκέρ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Το έργο των γηπεδούχων έγινε ευκολότερο στο 27ο λεπτό όταν ο Τρομπέ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στην επανάληψη, η Γάνδη έφτασε στο 3-0 με τον Ραμάν στο 58ο λεπτό ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Κουμς σκόραρε για το 4-0 και το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο ίδιος παίκτης στο 77ο λεπτό.

Έτσι, με αυτή τη νίκη, οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 33 βαθμούς και πέρασαν έστω και προσωρινά στην κορυφή αφού η Οστάνδη έχει ένα παιχνίδι λιγότερο.