Κλαμπ Μπριζ-Οστάνδη 2-1: Κερδίζει και όταν δεν παίζει καλά! (hls)

Στους δέκα βαθμούς αύξησε τη διαφορά η Κλαμπ Μπριζ από τη 2η Γκενκ, μετά τη νίκη της επί της Οστάνδης με σκορ 2-1.

Η ομάδα του Φιλίπ Κλεμάν, δεν ήταν καλύτερη από την αντίπαλο της, αλλά στηρίχτηκε στην αναμφισβήτητη ποιότητα κάποιων παικτών της, στον Μινιολέ και στην…τύχη και έφτασε στην 12η εντός έδρας νίκη στα 13 τελευταία παιχνίδια, απέναντι στην ομάδα του Αλεξάντερ Μπλέσιν.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Μάτα στο 14ο λεπτό, αλλά η Μπριζ με τα γκολ του Ντοστ στο 38ο λεπτό (3ο σε ισάριθμα ματς για τον Ολλανδό) και του Ντιατά στο 49΄κατέκτησε την πολύτιμη νίκη. Σημείο κλειδί του παιχνιδιού, το 50ο λεπτό, όταν ο Σακάλα εκτέλεσε πέναλτι, αρχικά νικήθηκε από τον Μινιολέ και στην επιστροφή της μπάλας, πάλΙ ο Σακάλα αστόχησε ουσιαστικά σε κενή εστία.