«Τριάρα» για την Γκενκ, αλλαγή ο Καρέλης

Η Γκενκ επικράτησε, με 3-0, εκτός έδρας της Λόκερεν για την 4η αγωνιστική της βέλγικης Λίγκας.

Τα τέρματα για τους νικητές σημείωσαν οι Σαμάτα (34΄, 38΄) και Μπέιλι (48΄) με τον Ποθουέλο να έχει 3 ασίστ, όσα και τα τέρματα των φιλοξενούμενων! Αλλαγή μπήκε ο Νίκος Καρέλης στο 73΄ στη θέση του σκόρερ Σαμάτα, με τον Γιώργο Γκαλίτσιο να παίζει βασικός και 90λεπτο για τους ηττημένους που έχασαν δύο πέναλτι με τον Μάριτς (53΄, 56΄) κι έμειναν στο 60ό λεπτό με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μπόλμπατ. Με το αποτέλεσμα αυτό η Γκενκ έφτασε τους 7 βαθμούς, ενώ η Λόκερεν έμεινε στους 3.

Η Γάνδη νίκησε με 4-2 τη Βέστερλο, με τον Μανιά να μπαίνει αλλαγή για τους φιλοξενούμενους στο 77΄. Πέρμπετ (47΄, 69΄), Μιλίτσεβιτς (76΄) και Σαϊέφ (87΄ πέναλτι) σημείωσαν τα γκολ των νικητών, Ντεμς (22΄) και Ακολάτσε (88΄) ήταν οι σκόρερ των ηττημένων. Η Γάνδη με το αποτέλεσμα αυτό έφτασε τους 8 βαθμούς, με τη Βέστερλο να παραμένει ουραγό χωρίς νίκη με 1 βαθμό.