Ουνιόν – Κλαμπ Μπριζ 2-1: Πρώτη και καλύτερη! (vid)

Η πρωτοπόρος του βελγικού πρωταθλήματος, Ρουαγιάλ Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ, πέτυχε άλλη μια σημαντική νίκη, καθώς επικράτησε με 2-1 της Κλαμπ Μπριζ στο ντέρμπι της Jupiler League.

Οι πρωτευουσιάνοι βρίσκονται στην κορυφή της κατάταξης και έχουν διαφορά τεσσάρων βαθμών από τη συμπολίτισσα Άντερλεχτ, εκτός θέσεων πλέι οφ η Κλαμπ Μπριζ!

Πρωταγωνιστής στο ντέρμπι ήταν ο Αλγερινός Mοχάμεντ Αμούρα, καθώς σημείωσε και τα δύο τέρματα της Ρουαγιάλ Ουνιόν. Το πρώτο με ψαλιδάκι στο 22ο λεπτό και το δεύτερο με πλασέ στο 69′.

Η Κλαμπ Μπριζ είχε ισοφαρίσει με τον Ντε Κάιπερ στο 60ο λεπτό, ενώ οι γηπεδούχοι έχασαν και πέναλτι με τον Ροντρίγκεζ στο 96ο λεπτό της αναμέτρησης.