Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ – Αντβέρπ 2-0: Ασταμάτητοι οι πρωτευουσιάνοι! (hls)

Δίχως φρένο συνεχίζει την εντυπωσιακή της πορεία στο βελγικό πρωτάθλημα η Ρουαγιάλ Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ, καθώς επικράτησε εντός έδρας με 2-0 της Αντβέρπ στο "ντέρμπι" της 20ης αγωνιστικής και πλησίασε στους επτά βαθμούς την πρωτοπόρο Γκενκ.

Δίχως φρένο συνεχίζει την εντυπωσιακή της πορεία στο βελγικό πρωτάθλημα η Ρουαγιάλ Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ, καθώς επικράτησε εντός έδρας με 2-0 της Αντβέρπ στο “ντέρμπι” της 20ης αγωνιστικής και πλησίασε στους επτά βαθμούς την πρωτοπόρο Γκενκ.

Οι πρωτευουσιάνοι είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, άνοιξαν το σκορ σε μια… περίεργη φάση με τον Βανζέρ στο 34ο λεπτό (έφτασε τα 10 γκολ στο πρωτάθλημα) και “κλείδωσαν” τη νίκη με το γκολ πέναλτι του αρχηγού τους, Τέντι Τέουμα στο 76ο λεπτό.

Πλέον η ομάδα από τις Βρυξέλλες έχει αποκτήσει διαφορά έξι βαθμών από την τρίτη, στην κατάταξη, Αντβέρπ, καθώς η Ρουαγιάλ Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ είναι 2η με 45 βαθμούς και ο σύλλογος από την Αμβέρσα στην 3η θέση με 39.