Σεν Ζιλουάζ – Γάνδη 2-0: Όλο και πιο κοντά την κορυφή

Ήταν η απόλυτη κυρίαρχος του παιχνίδιου και κατάφερε να πάρει μία άνετη νίκη επί της Γάνδης η Σεν Ζιλουάζ.

Με εξαιρετική εμφάνιση και απόλυτο πρωταγωνιστή τον Αμανί η Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ επικράτησε με 2-0 της Γάνδης και βρίσκεται πλέον 6 βαθμούς από την κορυφή.

Οι γηπεδούχοι ήταν από το πρώτο λεπτό η ομάδα που έδειχνε πως θα ελέγχει το ματς και πως από την δική της εμφάνιση θα καθοριστεί το αποτέλεσμα. Μόλις στο 12ο λεπτό άνοιξε το σκορ με εκπληκτικό σουτ στο “παραθυράκι” του Αμανί και έχασε άλλες δύο ευκαιρίες για το 2-0. Η Γάνδη μόλις μία φορά έφτασε με αξιώσεις στην περιοχή της Σεν Ζιλουάζ, όμως ο Ντεπουάτρ δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο μέρος, αν και η Γάνδη έδειξε διάθεση να πιέσει και πάλι οι γηπεδούχοι σκόραραν με τον Αμανί να “σερβίρει” αυτήν την φορά και τον Βανζέ να σκοράρει “τελειώνοντας” το ματς.

Η Γάνδη είχε μείνει και με 10 παίκτες από το 57ο λεπτό, ύστερα από την κόκκινη κάρτα που έιδε ο Ενγκαντέου.