Γρανάδα – Βιγιαρεάλ 0-3: Περίπατος για τα “κίτρινα υποβρύχια” (hls)

Η ομάδα του Ουνάι Έμερι πέρασε εύκολα από την έδρα της Γρανάδα και ανέβηκε στην πέμπτη θέση της Primera Division.

Για την 29η αγωνιστική της Primera Division η Γρανάδα υποδέχτηκε την Βιγιαρεάλ με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μια ευρεία νίκη με σκορ 3-0.

Η ομάδα του Ουνάι Έμερι είχε τον έλεγχο του αγώνα σχεδόν από το ξεκίνημα, η κατοχή της μπάλας σταθερά υπέρ της και ένας μεγάλος αριθμός των ευκαιριών μετατράπηκε σε γκολ.

Από νωρίς τα “κίτρινα υποβρύχια” πήραν το προβάδισμα αφού μόλις στο 9ο λεπτό σκόραρε ο Μορένο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, με τον ίδιο παίκτη να σημειώνει ξανά γκολ στο 18 μετά από πάσα του Τριγκέρος, δίνοντας από νωρίς στην ομάδα του πολύ ισχυρό προβάδισμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα περιθώρια αντίδρασης δεν ήταν πολλά για τους γηπεδούχους, η Βιγιαρεάλ και πάλι είχε τον έλεγχο και έκλεισε το σκορ και πάλι ο Μορένο με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα.

Με αυτή τη νίκη οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στους 46 βαθμούς ενώ η Γρανάδα παρέμεινε στους 36, την επόμενη αγωνιστική η ομάδα του Μαρτίνεθ θα δοκιμαστεί στην έδρα της Βαγιαδολίδ ενώ η Βιγιαρεάλ θα υποδεχτεί την Οσασούνα.