Βαλένθια – Μπαρτσελόνα 2-3 : Με ανατροπή μένει ζωντανή στη μάχη του τίτλου (hls)

Η Μπαρτσελόνα έφτασε τους 74 βαθμούς στο πρωτάθλημα και μείωσε εκ νέου στους δύο πόντους από την πρωτοπόρο Ατλέτικο Μαδρίτης

Νίκη που την κρατάει ζωντανή στη μάχη του πρωταθλήματος έκανε η Μπαρτσελόνα επικρατώντας 3-2 της Βαλένθια εκτός έδρας για την 34η αγωνιστική. Η ομάδα του Κούμαν, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου κατάφερε να γυρίσει την εις βάρος της κατάσταση και να κάνει την 23η νίκη στη φετινή Primera Division. Πλέον η Ατλέτικο είναι πρώτη με 76 και ακολουθούν οι Μπαρτσελόνα, Ρεάλ με 74 και τέσσερις αγωνιστικές να μένουν για το φινάλε.

Η Μπαρτσελόνα όπως αναμενόταν είχε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα τη συντριπτική κατοχή της μπάλας. Στο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν ωστόσο απειλητικοί, με τη Βαλένθια να προσπαθούσε να χτυπήσει με αντεπιθέσεις. Συγκεκριμένα, η ομάδα του Κούμαν ολοκλήρωσε το πρώτο μισό με 4 τελικές εκ των οποίων μόνο η μια ήταν στην εστία χωρίς να δημιουργήσει ιδιαίτερο κίνδυνο στον Σίλεσεν.

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν παρόμοιο με την εξέλιξη του πρώτου. Στο 50ο λεπτό όμως όλα άλλαξαν. Οι γηπεδούχοι, μετά από μια χαμένη ευκαιρία στην κόντρα επίθεση κέρδισαν κόρνερ από το οποίο ο Παουλίστα άνοιξε το σκορ γράφοντας το 1-0. Μετά από αυτή την εξέλιξη το παιχνίδι δεδομένα άλλαξε και η Μπαρτσελόνα δεν άργησε να βρει την ισοφάριση. Στο 57′ ο Λάτο έκανε χέρι μέσα στη περιοχή και οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι. Ο Μέσι νικήθηκε από τον Σίλεσεν αλλά στην συνέχεια της φάσης ο Αργεντίνος στάρ σκόραρε από κοντά κάνοντας το 1-1. Πέντε λεπτά αργότερα, οι «Μπλαουγκράνα» γύρισαν τούμπα το ματς. Ο Άλμπα έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Ντε Γιόνγκ πήρε τη κεφαλιά, ο Σίλεσεν και πάλι έκανε απόκρουση αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Γκριεζμάν που με άδειο τέρμα έκανε το 2-1 για την ομάδα του. Και σαν να μην έφτανε αυτό για τη Βαλένθια, ο Μέσι της έδωσε το τελειωτικό χτύπημα. Στο 69′ λοιπόν, ο κοντόσωμος θαυματουργός με απευθείας εκτέλεση φάουλ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους και έγραψε το 3-1. Η Βαλένθια δεν τα έβαλε κάτω και στο 83′ ο Σολέρ με απίθανο σουτ μείωσε σε 3-2 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Εν τέλη όμως έφυγε χωρίς βαθμό από το γήπεδο παραμένοντας στην 14η θέση και τους 36 βαθμούς