Νίκη χρυσάφι για την Έλτσε, έ(χ)ασε βαθμούς η Βαγιαδολίδ (hls)

Μια πολύ σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας πέτυχε η Έλτσε, ενώ η Βαγιαδολίδ σπατάλησε την ευκαιρία να ξεφύγει από τις θέσεις του υποβιβασμού.

Έλτσε – Λεβάντε 1-0

Η Έλτσε εμφανίστηκε απόλυτα συγκεντρωμένη σχεδόν στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, ήταν αποφασισμένη να πάρει την νίκη και τα κατάφερε. Την ομάδα του Εσκρίμπα λύτρωσε ο Λούκας Μπογιέ στο 32ο λεπτό. Ο Αργεντίνος επιθετικός με εκπληκτικό σουτ μέσα από την περιοχή δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον πορτιέρε της Λεβάντε, Αιτόρ Φερνάντεζ και έγραψε το τελικό 1-0. Οι γηπεδούχοι με αυτή την νίκη έφτασαν τους 30 βαθμούς και ξέφυγαν από τις θέσεις του υποβιβασμού.

Οι εντεκάδες των ομάδων:

Έλτσε: Τετέ, Πιάτι, Παλάσιος, Μόχικα, Μαρκόνε, Γκούτι, Γκονζάλες, Γκαζανίγκα, Φιντέλ, Κάλβο, Μπογιέ

Λεβάντε: Μοράλες, Μάλσα, Πόστιγο, Ρόμπερ, Ρόγκερ, Βέθο, Φερνάντεζ, Κοκε, Κλέρκ, Ντε φρούτος, Μπαρντχί

Βαγιαδολίδ – Κάντιθ 1-1

Η Καντιθ έκλεψε έναν σημαντικό βαθμό από την ανώτερη Βαγιαδολίδ. Οι γηπεδούχοι ήθελαν πάση θυσία τους τρεις βαθμούς, καθώς βρίσκονται μετά την σημερινή ισοπαλία στην 18η θέση της βαθμολογίας με 29 βαθμούς. Έπαιξαν ποδόσφαιρο κατοχής, δημιούργησαν 13 ευκαιρίες για γκολ, όμως δεν κατάφεραν να πάρουν την πολυπόθητη νίκη, λόγω της αναποτελεσματικότητας τους. Τα γκολ της αναμέτρησης σημείωσαν οι Πλάνο (Βαγιαδολίδ) και Καλά (Κάντιθ), στο 14ο και 64ο λεπτό αντίστοιχα.

Βαγιαδολίδ: Γουάισμαν, Πλάνο, Πέρεθ, Ορελάνα, Ολάθα, Μιχέλ, Μάρκος, Χιμένεθ, Φερνάντεζ, Ελ Γιαμίκ, Αλκαράζ

Κάντιθ: Ακάπο, Αλέχα, Κάλα, Εσπίνο, Φερνάντεζ, Γκαρίδο, Λεντέσμα, Λοθάνο, Μάλμπασιτς, Μάουρο, Πόμπο