Πέρασε από Μαρίτιμο, πάει για τίτλο

Η Μπενφίκα, έστω και δύσκολα κατάφερε να περάσει από την έδρα της Μαρίτιμο με 2-1 έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Λίμα.

Το σκορ άνοιξε στο 5ο μόλις λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Βραζιλιάνος επιθετικός αλλά τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Ιγκόρ ισοφάρισε για την ομάδα του και έτσι οι παίκτες των δύο συλλόγων πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-1.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Χόρχε Χεσούς μπήκε δυνατά προκειμένου να πετύχει ένα γκολ που θα της έλυνε τα πόδια αφού πριν την αναμέτρηση ο Πορτογάλος τεχνικός είχε δηλώσει πως το συγκεκριμένο ματς ήταν κομβικής σημασίας.

Τελικά το γκολ ήρθε, έστω και με ανορθόδοξο τρόπο, από αυτογκόλ του σκόρερ της Μαρίτιμο Ιγκόρ στο 72ο λεπτό και ενώ είχαν προηγηθεί δύο δοκάρια για τους «αετούς» στο 51ο και 55ο λεπτό και τα δύο από τον Λίμα.

Έτσι, η Μπενφίκα παρέμεινε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα αυξάνοντας στους τέσσερις βαθμούς τη διαφορά από τη δεύτερη Πόρτο έχοντας 73 ενώ η ομάδα του Βίτορ Περέιρα έχει 69.