Το χρέος της η Μπενφίκα

Οι «αετοί» πέτυχαν τη 12η νίκη τους στη φετινή Πριμέιρα Λίγκα, επικρατώντας με 1-0 της Ζιλ Βισέντε για τη 14η αγωνιστική.

Με το «τρίποντο» έφθασαν τους 37 βαθμούς και βρίσκονται στο +6 από τη δεύτερη Πόρτο, αφήνοντας την ουραγό της κατηγορίας χωρίς νίκη και στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με 6 πόντους.

Το μοναδικό γκολ των νικητών σημείωσε ο Γκαϊτάν στο 30ό λεπτό, με τον Ανδρέα Σάμαρη να παίζει βασικός, να βγάζει όλο το 90λεπτο δεχόμενος κίτρινη κάρτα στο 18΄. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το ματς με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Ντιόγκο Βιάνα στο 93΄.

Στα υπόλοιπα ματς της 14ης αγωνιστικής της Πριμέιρα Λίγκα, την Κυριακή (21/12), σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Μορεϊρένσε – Μποαβίστα: 1-0 (9΄ Σιμόες)
Ακαδέμικα – Πεναφιέλ: 1-1 (68΄ Ιβανίλντο – 49΄ Κινόνιες)
Αρούκα – Μαριτίμο: 1-0 (49΄ Ρομπέρτο / 59΄ Ξαβιέρ κόκκινη)