Δεν περνάει κανείς από το “Μπριτάννια” (video)

Η Στόουκ, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 2ο λεπτό, τελικά πήρε μεγάλη νίκη με 3-1 στο "Μπριτάννια" και συνέχισε το αήττητο εντός έδρας σερί της. Η Λίβερπουλ προηγήθηκε με πέναλτι του Τζέραρντ (2'), αλλά οι Γουόλτερς (5', 49') και Τζόουνς (12') έδωσαν τη νίκη στους "πότερς".

Η Στόουκ, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 2ο λεπτό, τελικά πήρε μεγάλη νίκη με 3-1 στο “Μπριτάννια” και συνέχισε το αήττητο εντός έδρας σερί της. Η Λίβερπουλ προηγήθηκε με πέναλτι του Τζέραρντ (2′), αλλά οι Γουόλτερς (5′, 49′) και Τζόουνς (12′) έδωσαν τη νίκη στους “πότερς”.

Όλα άρχισαν ιδανικά για τη Λίβερπουλ, αφού ο Λουίς Σουάρες κέρδισε πέναλτι στο 2′, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Στίβεν Τζέραρντ. Η χαρά, ωστόσο, των φιλοξενούμενων κράτησε λίγο, αφού η Στόουκ ισοφάρισε με τον Τζόναθαν Γουόλτερς τρία λεπτά αργότερα. Ο μέσος των «πότερς» εκμεταλλεύτηκε το ασθενές μαρκάρισμα και το γλίστρημα του Μάρτιν Σκρτελ και δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-1. Πριν προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί για το γκολ, οι γηπεδούχοι σκόραραν ξανά, με τον Κένιον Τζόουνς να ξεμαρκάρεται και να κάνει με κεφαλιά το 2-1.

Στην επανάληψη η κατάσταση δεν άλλαξε, οι γηπεδούχοι πιο φρέσκοι και με πίεση σε όλο το γήπεδο είχαν κλείσει τους διαδρόμους πρός την εστία τους. Το τρίτο γκολ της Στόουκ ήρθε στο 49′ με τον Γουόλτερς και πάλι και έβαλε οριστικά τέλος στις ελπίδες των «κόκκινων» για κάτι θετικό στο ματς.

Με αυτή τη νίκη η Στόουκ συνέχισε το αήττητο σερί στην έδρα της και πλησίασε στους δύο βαθμούς της Άρσεναλ στην 8η θέση.

Στόουκ: Μπέγκοβιτς, Κάμερον, Σόουκρος, Χουθ, Γουίλκινσον, Κάιτλι (Γουάιτχεντ 69′), Ενζόνζι, Γουέλαν, Εθέρινγκτον (Σότον 83′), Γουόλτερς, Τζόουνς (Κράουτς 78′)

Λίβερπουλ: Ρέινα, Τζόνσον, Ενρίκε, Σκρτελ, Άγγερ, Λούκας (Χέντερσον 59΄), Τζέραρντ, Σέλβι, Σούσο (Στέρλινγκ 46′), Ντάουνινγκ (Κόουλ 77′), Σουάρες

Τα αποτελέσματα της Boxing Day (19η αγ.):

Έβερτον – Γουίγκαν: 2-1 (52΄ Όσμαν, 77΄ Τζαγκιέλκα – 82΄ Κονέ)

ΚΠΡ – Γουέστ Μπρομ: 1-2 (68΄ Τζ. Σισέ – 29΄ Μπραντ, 49΄ Γκριν αυτογκόλ)

Φούλαμ – Σαουθάμπτον: 1-1 (8΄ Μπερμπάτοφ – 85΄ Λάμπερτ πέναλτι)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Νιούκαστλ: 4-3 (25΄ Έβανς, 58΄ Εβρά, 71΄ φαν Πέρσι, 90΄ Χερνάντες – 4΄ Περτς, 28΄ Έβανς αυτογκόλ, 68΄ Π. Σισέ)

Νόριτς – Τσέλσι: 0-1 (38΄ Μάτα)

Ρέντινγκ – Σουόνσι: 0-0

Σάντερλαντ – Μάντσεστερ Σίτι: 1-0 (53΄ Α. Τζόνσον)

Άστον Βίλα-Τότεναμ 0-4 (58′ Ντεφό, 61′, 73′, 84′ Μπέιλ)

Στόουκ-Λίβερπουλ 3-1 (5′, 49′ Γουόλτερς, 12′ Τζόουνς-2′ πεν. Τζέραρντ)

*Το λονδρέζικο ντέρμπι Άρσεναλ-Γουέστ Χαμ είχε αναβληθεί την περασμένη εβδομάδα για λόγους ασφαλείας.