Τότεναμ-Λιντς 3-0: Άνετη νίκη για τους «πετεινούς» (hl)

Η Τότεναμ χωρίς προβλήματα νίκησε στο «Τότεναμ Στέντιουμ» την Λιντς με 3-0 για την 17η αγωνιστική της Premier League.

Οι γηπεδούχοι έτσι πλησίασαν στον πόντο τις Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ στην κορυφή, έχοντας ένα ματς περισσότερο.

Η Λιντς απείλησε στο 22ο λεπτό όταν μετά την σέντρα του Ραφίνια, η κεφαλιά του Μπάμφορντ έφυγε λίγο άουτ.

Στο 27 όμως η Τότεναμ κέρδισε πέναλτι όταν ο Αλιόσκι ανέτρεψε τον Μπεργκβάϊν. Το πέναλτι αμφισβητήθηκε, παρά το VAR, καθώς έμοιαζε η ανατροπή οριακά εκτός περιοχής.
Την εκτέλεση ανέλαβε ο Χάρι Κέϊν που έκανε το 1-0 με το γκολ νούμερο 205 με την φανέλα των «πετεινών».

Στο 35’ καλό σουτ του Μπεργκβάϊν έφυγε λίγο άουτ.

Στο 43’ οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους, όταν μετά από σέντρα του Κέϊν, ο Σον με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Μεσλιέ σημειώνοντας το 100ο του γκολ με την φανέλα της Τότεναμ.

Στην επανάληψη, στο 50ο λεπτό η Τότεναμ έκανε το 3-0 με γκολ του Αλντερβάϊρελντ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σον.

Η Τότεναμ τελείωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες καθώς στο 92′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Ματ Ντόχερτι για φάουλ πάνω στον Πάμπλο Ερνάντεζ.