Νιούκαστλ-Σέφιλντ 5-1: Υποβιβάστηκε η Σέφιλντ (highlights)

Η Νιούκαστλ επικράτησε με 5-1 της Σέφιλντ και... υπέγραψε τον υποβιβασμό της ομάδας του Γουάιλντερ στην Τσάμπιονσιπ.

Η Σέφιλντ ήταν εξαιρετική και ανώτερη από τη Νιούκαστλ στο πρώτο ημίχρονο. Άνοιξε το σκορ στο 5ο λεπτό με το δεύτερο γκολ του Αχμέντχοτζιτς στο εφετινό πρωτάθλημα και είχε σημαντικές ευκαιρίες να σκοράρει περισσότερα τέρματα σε αυτό το διάστημα.

Με τους Άρτσερ στο 16′, Μπρέρετον στο 25′ αλλά και με το δοκάρι του Χόλγκεϊτ στο 31ο λεπτό.

Η Νιούκαστλ δεν ήταν καλή σε αυτό το διάστημα, όμως σημέιωσε γκολ ισοφάρισης σε μια από τις λίγες στιγμές που φάνηκε απειλητική. Σκόρερ ήταν ο Ίσακ που έφτασε τα 18 στο πρωτάθλημα. Ο Σουηδός σκόραρε για 7ο συνεχόμενο εντός έδρας παιχνίδι.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν παράσταση για έναν ρόλο. Γκιμαράες, Ίσακ, Γουίλσον και με αυτογκόλ ο Όσμπορν διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα (5-1) για τη Νιούκαστλ.

Η Σέφιλντ υποβιβάστηκε και η Νιιούκαστλ έγινε η πρώτη ομάδα που σημείωσε 13 γκολ στην ίδια σεζόν απέναντι σε έναν αντίπαλο στο πρωτάθλημα.