Σέφιλντ Γιουν. – Άρσεναλ 0-6: Ο περίπατος των ρεκόρ (highlights)

Άνετη νίκη για την Άρσεναλ στο Μπράμαλ Λέιν με την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Νίκησε 6-0 την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ σε μια βραδιά που κατέγραψε πάρα πολλά ρεκόρ.

Το ματς δεν χρειάζεται ιδιαίτερο σχολιασμό. Το σκορ τα λέει όλα. Τα γκολ της Άρσεναλ πέτυχαν οι Όντεγκαρντ (5′), με αυτογκόλ ο Μπόουγκλ (13′), Μαρτινέλι (15′), Χάβερτς (25′), Ράις (39′), Γουάιτ (58′).

Αυτό που χρειάζεται είναι να αναφέρουμε τι πέτυχε.

Η Άρσεναλ έγινε…

• Η πρώτη ομάδα φέτος που πετυχαίνει επτά σερί νίκες στο πρωτάθλημα φέτος
  • Η πρώτη ομάδα στην ιστορία του Αγγλικού επαγγελματικού ποδοσφαίρου που κερδίζει τρία συνεχόμενα εκτός έδρας με πέντε ή περισσότερα γκολ διαφορά και παράλληλα η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ έγινε η πρώτη που χάνει τρία εντός έδρας με πέντε ή περισσότερα γκολ διαφορά.
  • Επέκτεινε το σερί της σκοράροντας για όγδοο ημίχρονο ποδοσφαιρου δύο ή περισσότερα γκολ
  • Έγινε η τέταρτη ομάδα στην ιστορία της Πρέμιερ Λιγκ που κερδίζει επτά ή περισσότερα παιχνίδια στην αρχή μιας χρονιάς με τις προηγούμενες τρεις να είναι Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (9 παιχνίδια το 2009), Λίβερπουλ (7 παιχνίδια το 2020), Μάντσεστερ Σίτι (13 το 2021) και όλες τους κατέκτησαν το πρωτάθλημα