Λίβερπουλ-Σαουθάμπτον 3-0: Ντανς… με τους «νέους» (videos)

Οι νέοι αστέρες της Λίβερπουλ «χόρεψαν» με δύο γκολ του... Ντανς (73', 88') και ένα του Κούμας (44'), παίρνοντας την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας. Επόμενη αντίπαλη στους «8», η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας με οδηγούς τα… μωρά της πήρε η Λίβερπουλ του Γιούργκεν Κλοπ, επικρατώντας 3-0 της Σαουθάμπτον. Οι «κόκκινοι» έφτασαν στην άνετη επικράτηση με τους 18χρονους Λιούις Κούμας και Τζέιντεν Ντανς να σημειώνουν τα παρθενικά τους γκολ!

Πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο πρώτος στο επαγγελματικό του ντεμπούτο βρήκε δίκτυα (44′), με ωραία ατομική ενέργεια, πριν ο δεύτερος σκοράρει τα επόμενα τέρμα της ομάδας τους. Ο Ντανς αρχικά έκανε το 2-0 με ωραίο τελείωμα (73′) και έγραψε το τελικό σκορ, 3-0 (88′), με το δεύτερο προσωπικό του!

Πλην των τερμάτων, ο Γερμανός προπονητής έδωσε την ευκαιρία σε ένα ακόμη αστέρι των ακαδημιών. Σε ηλικία 16 ετών και 243 ημερών ο Τρέι Νιόνι έγινε ο νεότερος παίκτης της Λίβερπουλ στο Κύπελλο Αγγλίας, μιας και πέρασε στην αναμετρηση στο 78ο λεπτό. Παράλληλα, είναι πλέον ο τρίτος μικρότερος που συμμετέχει σε ματς στην ιστορία της διοργάνωσης.

Τέλος, η Λίβερπουλ θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Ολντ Τράφορντ».