«Τρίποντο» ανατροπής για Τότεναμ!

Η Τότεναμ υποδέχτηκε στο «White Hart Lane» την Έβερτον και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-1 και μάλιστα με ανατροπή.

Οι «Σπερς» γνώριζαν ότι με μία ενδεχόμενη νίκη θα «έπιαναν» στην έκτη θέση την Άρσεναλ και τα κατάφεραν έστω και αν βρέθηκαν πίσω στο σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τη συμπλήρωση ενός τετάρτου με έναν παλιό μας γνώριμο, τον Κέβιν Μιραλάς. Ωστόσο, η χαρά της Έβερτον δεν κράτησε για πολύ καθώς έξι λεπτά αργότερα ο Έρικσεν έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Μάλιστα, ο Δανός έγινε ο τρίτος κορυφαίος μέσος σκόρερ στην Πρέμιερ Λιγκ καθώς αυτό ήταν το ενδέκατο γκολ του μέσα στο 2014 και μόνο οι Τζέραρντ (12) και Τουρέ (14) έχουν σημειώνει περισσότερα.

Μάλιστα, σαν να μην έφτανε αυτό για την ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν και στην ανατροπή πριν τη λήξη του ημιχρόνου με τον Σολδάδο να σκοράρει. Μάλιστα, με αυτό το γκολ ο Ισπανός επιθετικός «έσπασε» ένα διάστημα δυστοκίας 593 λεπτών.

Έτσι, οι γηπεδούχοι με αυτή τη νίκη έφτασαν τους 20 βαθμούς και πλέον συγκατοικούν στην έκτη θέση μαζί με την Άρσεναλ ενώ η Έβερτον έμεινε στους 17 βαθμούς και την ένατη θέση.