Μάντσεστερ Σίτι – Σέφιλντ Γιουν. 2-0: Ιδανικό αντίο σε μια υπέροχη σεζόν (highlights)

Με γκολ των Ρόδρι και Άλβαρες η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε εύκολα την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με 2-0 και έβαλε το ιδανικό τέλος σε ένα απίστευτο 2023 όπου έγραψε ιστορία.

Η Μάντσεστερ Σίτι είχε 82% κατοχή μπάλας στο πρώτο ημίχρονο και ουσιαστικά δεν κινδύνευσε ποτέ. Η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ ολοκλήρωσε μόλις 59 πάσες.

Η Σίτι το μόνο που δεν έκανε στο πρώτο ημίχρονο ήταν να κλειδώσει τη νίκη. Πέτυχε μόλις ένα γκολ με τον Ρόδρι (14′) και πήγε μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο με 1-0.

Μέσα σε ένα τέταρτο στο δεύτερο ημίχρονο το καθάρισε το ματς με ωραία συνεργασια και σκόρερ τον Άλβαρες (61′) και άνετα επέστρεψε στις εντος έδρας νίκες μετά από τρεις σερί ισοαπλίες.

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον – Γουόκερ (68′ Ντίας), Ακάντζι, Άκε, Γκβάρντιολ – Ρόδρι, Κόβατσιτς (68′ Λούις) – Σίλβα, Φόουντεν, Γκρίλις (52′ Μπομπ) – Άλβαρες

Σέφιλντ Γιουν. : Φόντρινχαμ – Μπάλντοκ, Ρόμπινσον, Τράστι – Μπόουγκλ, Νόργουντ, Σόουζα, Μπρουκς (80′ Όσμπορν), Τόμας (90′ Νόριγκτον-Ντέιβις) – Μπεν Σλιμάνε (67′ Μπρούστερ), Οσούλα (67′ Άρτσερ)