Μπόρνμουθ – Λούτον 1-1: Σοκ με Λόκιερ-κατέρρευσε στο γήπεδο, διεκόπη το ματς! (highlights)

Ο Λόκιερ κατέρρευσε στον αγωνιστικό χώρο με πρόβλημα στην καρδιά, ενώ το ματς με την Μπόρνμουθ ήταν ισόπαλο 1-1...

Το παιχνίδι της Μπόρνμουθ με την Λούτον αναβλήθηκε, καθώς στο 59ο λεπτό, κατέρρευσε στον αγωνιστικό χώρο ο Λόκιερ με πρόβλημα στην καρδιά.

Ο παίκτης είχε αντιμετωπίσει ξανά με πρόβλημα καρδιάς στα πλέι οφ, κόντρα στην Κόβεντρι στο Γουέμπλεϊ, τον Μάιο, όταν είχε καταρρεύεσει στο 11ο λεπτό και χρειάστηκε να πάει στο νοσοκομείο. Ο Ουαλός είχε υποβληθεί σε επέμβαση στην καρδιά και έπειτα οι γιατροί του έδωσε την έγκριση να συνεχίσει ν΄αγωνίζεται.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Λούτον, ήταν απλά εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο στο Vitality Stadium, κόντρα στην Μπόρνμουθ. Οι φιλοξενούμενοι, στην πρώτη ευκαιρία που τους δόθηκε, βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα!

Ο Ντάουτι εκτέλεσε το κόρνερ και ο Αντεμπάγιο με κεφαλιά έκανε το 0-1 με το πέμπτο φετινό του γκολ και παράλληλα έγραψε ιστορία με την φανέλα της Λούτον! Έγινε ο πρώτος παίκτης μετά τη σεζόν 1991-92, που σκοράρει σε τρία διαδοχικά ματς, στην κορυφαία κατηγορία!

Ο Ταβιερνέ με ωραίο σουτ απείλησε την εστία της Λούτον στο 19, ενώ ο Αντεμπάγιο στο 25, έκανε τα δύσκολα εύκολα, με καταπληκτικό κοντρόλ αλλά το σουτ στη συνέχεια που επιχείρησε ήταν κακό και η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Σολάνκε ισοφάρισε στο 58 και λίγο αργότερα το ματς διεκόπη καθώς κατέρρευσε ο Λόκιερ. Το ματς σταμάτησε στο 65 και μετά από περίπου 20 λεπτά αναβλήθηκε.

Οι παίκτες και των δύο ομάδων βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο και χειροκροτήθηκαν από τον κόσμο, που έδειξε απόλυτο σεβασμό και επικράτησε απόλυτη ησυχία μετά το συμβάν.

Ο κόουτς της Λούτον, Έντουαρτς, δακρυσμένος χειροκροτούσε τον κόσμο.

Μπόρνμουθ(4-2-3-1): Νέτο, Σμιθ, Ζάμπαρνι, Σένεσι, Κέρκεζ, Κουκ, Κρίστι, Σεμένιο, Κλάιφερτ, Ταβερνιέ, Σολάνκε

Λούτον(3-4-3): Καμίνσκι, Μπελ, Λόκιερ, Μένγκι, Ντάουτι, Μπάρκλεϊ, Λοκονγκά, Καμπορέ, Μπράουν, Τάουνσεντ, Αντεμπάγιο